Elektronický ohradník: Jak cvičit psa s elektronickým ohradníkem
Elektronické ohradníky jsou zařízení k vymezení pozemku a zajištění bezpečnosti vašeho mazlíčka i jeho okolí. Sestávají z neviditelného drátu (virtuálního signálu) nebo izolovaného drátu (kterým prochází radiový signál), základny pro nastavení a malého přijímače na obojku psa. Ohradník je řešení bez fyzických bariér a umožní vám zabezpečit vaše čtyřnohé hlídače všech velikostí na různorodém pozemku. Izolovaným drátem či ovladačem vyznačíte území pro volný pohyb. Zóna bude končit hranicí drátu (nebo signálu) a na její překročení bude pes upozorněn korekcí na obojku. Korekce jsou nastavitelné v různých úrovních intenzity zvuku, vibrací a impulzů.
Když se pro zařízení rozhodnete, zbývá ještě otázka, jak vycvičit psa s elektronickým ohradníkem a zajistit, aby si pes na ohradník zvykl? Zkuste jednoduchý návod v několika krocích.
Přijímač na pravém místě:
Jednoznačnou základní podmínkou pro efektivní trénink je správně padnoucí obojek. Jak správné nasazení obojku vypadá ? Elektrody obojku dosedají přímo na kůži psa a za řemínek lze pohodlně vsunout prst. Správné nastavení zamezí dráždění a poranění kůže při obvyklém pohybu psa.
Nejprve nasazujte pejskovi zařízení i pro běžné nošení, bez užití korekcí. Pes si tak na zařízení lépe zvykne a bude je vnímat jako běžnou záležitost. Nenechte psa nosit obojek déle než 12 h (nebo alespoň každý den kontrolujte kůži psa), aby elektrody nedráždily kůži psa.
Pravidelnost:
Cvičte s pejskem každý den asi 10 - 20ti minut, cvičení bude účinné, ale vašeho cvičence nevyčerpá. Celková doba tréninku závisí na povaze a temperamentu psa. Vždy ale platí, že efekt má pouze trénink spojený s radostí. Orientačně může trénink zabrat 5 týdnů.
Čas a radost:
Tak zní zaklínadlo úspěchu. Dopřejte psovi čas, aby si na elektronický ohradník zvykl. Až si spolehlivě osvojí základní kroky, postupně zvyšujte náročnost. Skotačení na závěr tréninku zaručí, že si váš chlupáč osvojí nové zvyky ochotněji.
1.TÝDEN: Trénink na vodítku - seznamte psa s územím
Vyznačte hranice pozemku vlaječkami a ideálně dodržujte rozpětí 10 stop mezi značkami. Procházejte se psem kolem hranice. Až narazíte na oblast korekcí, zastavte se a psovi dovolte pokračovat, dokud neucítí vibraci nebo jiné vámi nastavené upozornění. Jakmile pejsek zaznamená stimulaci, okamžitě ho přitáhněte za vodítko do bezpečné oblasti a za návrat psa pochvalte. Úroveň korekcí nastavte na nejnižší hranici, kterou pes zaznamená.
Cílem 1. kroku je naučit psa, že korekci spouští překročení vymezené hranice, a že ji lze návratem do povolené zóny zase eliminovat. Opakováním se pes naučí vnímat hranici vyznačenou vlajkami a pochopí, kde se smí bezpečně pohybovat. Vyvarujte se tomu, abyste psa odvolali nebo pobízeli ke vstupu do korekční zóny!
Výcviková zkušenost by měla pejskovi také napovědět, že vibrace/zvuk (varovná zóna) varují před následujícími impulzy (korekční zóna). Cvičení opakujte denně na vícero místech pozemku. Až se váš pejsek naučí držet dále od vlajek, můžete přejít na další úroveň tréninku. Větší množství vašich chlupáčů, trénujte jednotlivě, aby se mohl přizpůsobit každý pejsek. Výcvik bude efektivnější, když jej zakončí radostné aktivity her uprostřed dovolené zóny.
2. TÝDEN: Trénink na vodítku: Rozptýlení pozornosti
Nechte psa skotačit na vodítku v tolerované oblasti. Po chvíli vhoďte hračku za teritorium vymezené ohradníkem pro psy. Jakmile pes překročí hranici a pocítí korekci zatáhněte za vodítko a psa stáhněte zpět do bezpečné zóny.
Intenzitu korekce pomalu a postupně navyšujte až do úrovně, která vašeho psa odradí od lovení míčku za hranicí. Cvičení opět opakujte v různých oblastech pozemku. Pejsek má pochopit, že jedinou správnou reakcí pro odstranění korekce je návrat do tolerované zóny. Předměty zájmu za vyznačenou hranicí musí ignorovat. Opětovným tréninkem pejsek také zjistí, že vibrace varují před zónou intenzivnějších korekcí impulzem.
3. TÝDEN: Trénink rozptýlení cizím psem nebo kolemjdoucím…
Hrajte si se psem na vodítku ve volném území a po krátké chvíli nechte psa rozptýlit kolemjdoucím člověkem nebo psem. Pokud se pes za rozptylem vydá přes vymezené hranice, korekce ho upozorní. Stáhněte psa vodítkem zpět, aby porozuměl, že území nesmí překročit ani kvůli lákavým objektům v okolí. Opakováním situace dosáhnete toho, že si pes hranici osvojí. Pokud pes hranice překračuje, je nutné zvýšit intenzitu korekce.
4. TÝDEN: Upevňujte osvojené návyky i bez vodítka:
Opakujte 3. a 4. krok, ale vodítko pusťte z rukou. Jestliže pejsek ignoruje podněty a hranici korekcí trvale respektuje, je připraven, aby byl ponechán volně na ohraničeném pozemku.
Utíká pes stále za hranici pozemku? Opakujte tréninkové kroky 2 - 5, případně plynule přidejte intenzitu korekce.
Rozumí pes správně signálům na pozemku? Můžete mu vodivé elektrody změnit za umělohmotné, takže pejsek pocítí případné vibrace/zvuk, ale nedojde ke korekci impulzem.
Pár častých dotazů...
- Co dělat, jestliže pes utíká přes elektronický ohradník?
Psa okamžitě zajistěte a pro návrat na pozemek mu sundejte obojek, aby nedocházelo ke korekcím.
- Jak dlouho si bude pes na elektronický ohradník zvykat?
Každý pes se učí různým tempem, podle svého temperamentu a chytrosti. Orientační délka tréninku činí 5 týdnů. Trénovat byste s pejskem měli každý den, a to asi 10 - 20 minut.
- Jak poznám, která intenzita korekce je správná?
Optimální intenzita korekcí se pozná mírným záškubem uší, kůže na krku nebo ramenou. Pejsek nesmí zakňučet, taková reakce ukazuje na příliš silný stimul. Pokud pejsek stimul ignoruje, intenzitu naopak o úroveň zvyšte.
- Pro jaké psy můžu elektronický ohradník využít?
Ohradník bez problému využijete pro všechna plemena a velikosti psů. Podstatný je správný výběr a nastavení korekcí. Ohradník není vhodný pro psy do 6 měsíců věku, protože štěňata výchově ještě neporozumí.
- Jak velké území mohu s elektronickým ohradníkem vymezit?
Ohradníky jsou vhodné pro všechna území a jejich velikost závisí na délce drátu, který lze nastavit. S ohradníkem můžete rovněž vymezit více menších zón. Elektronický ohradník je pohodlné řešení bez překážek na vašem pozemku.
Několik upozornění:
- Nezapomeňte kontrolovat baterii, vybíjená baterie nezaručí nastavené stimuly.
- Obojek pejskovi nasaďte až po nastavení ohradníku. Instalace by měla probíhat pod dohledem majitele psa.
- Nepoužívejte žádné kovové obojky, kov v blízkosti ohradníku mění nastavení.
- Vlaječky instalujte 10 cm před úrovní signalizace světelnou lampou. Psovi usnadníte navykání na hranici.
- Udržujte pozitivní naladění celého výcviku a spojte jej psovi s radostnými zážitky. Využívejte strategii odměny.