Výcvikový obojek nabíjecí nebo bateriový? Jak si vybrat a správně udržovat životnost baterií
Elektronický výcvikový obojek můžete vybírat podle řady parametrů. Důležitý je druh korekce, vzdálenost pro výcvik, plemeno pejska apod. O vašem výběru ale mohou rozhodnout ještě jiné detaily. Poradíme vám, jak vybrat výcvikový obojek podle napájení a ještě prodloužit životnost baterií. A vy se už jen v klidu rozmyslete, která varianta bude nejlepší pro vás...
Elektronický výcvikový obojek : dobíjecí nebo bateriový?
V nabídce elektronických obojků najdete dva rozdílné parametry: obojky dobíjecí nebo s vyměnitelnými bateriemi. Co to v praxi znamená a jaký je mezi nimi rozdíl?
1. Vyměnitelné baterie se řadí mezi tzv. primární zdroje napájení - stačí je vložit do zařízení a je hotovo. Jejich hlavní nevýhodou je ale kratší životnost a tedy nutnost baterie častěji měnit. Naproti tomu mají vyměnitelné baterie bezztrátovou kapacitu, tzn. že v klidovém stavu neztrácejí na účinnosti ( můžete je proto mít v zásobě, aniž by ztrácely výdrž). U měnitelných baterií rozhodně potěší snadná a velmi pohotová výměna, po které zařízení ihned používáte.
2. Akumulátor (dobíjecí baterie) naopak čerpá nejprve energii do zásoby(prostřednictvím nabíjení ze sítě) a teprve potom uvolňuje na provoz výrobku. Akumulátory se označují jako sekundární zdroje a jejich kapacita (výdrž) je při správném zacházení vyšší než je tomu u baterií vyměnitelných. Slabinou akumulátorů je poměrně vysoká ztráta kapacity během nečinnosti a nutnost dobíjení, které se musí nějaká hodinka věnovat.
Akumulátory jsou v důsledku ekologičtější a při častém užívání vám ušetří i nějakou korunu. Je však třeba se o výdrž baterie starat, jinak může situace vypadat zcela opačně. Špatné zacházení snižuje výdrž a životnost akumulátoru a jeho použití se vyplatí jen pokud využíváte výrobek častěji!
Jaký výcvik, takové napájení...
Z uvedených informací vyplývá, že akumulátory jsou výhodnější pro výrobek dlouhodobě a často používaný, zatímco vyměnitelné baterie vyhovují krátké době použití a také požadavkům na pohotovou přípravu.
Proto si před výběrem vašeho výcvikového obojku položte otázku, jak často a intenzivně chcete produkt používat? A plánujete s ním systematický, nebo jen krátkodobý výcvik?
Jak šetřit baterii vašeho výcvikového obojku?
Kromě výběru kvalitní značky zvýší životnost vaší baterie správné použití:
- Po skončení vašeho výcviku zařízení vypněte, baterie můžete i vyjmout, každopádně nechávejte zařízení odpočívat vypnuté.
- Nevystavujte obojek zbytečně příliš nízkým nebo vysokým teplotám (ideální je rozpětí 10 - 35°C)
- Chraňte před vlhkým prostředím (u vodotěsných obojků tento problém odpadá, voděodolné lze chránit speciálním těsněním)
Může se vám také hodit pár informací o vodotěsných vlastnostech výcvikových obojků.
- Dobíjecí baterie Li-Ion a Li-Pol nabíjejte ještě před vybitím a naopak nenabíjejte do plna (ideální stav je 20 - 90 % kapacity)
- Současné akumulátory jsou již lépe přizpůsobeny, ale raději nenechávejte produkt nabíjet déle, než je nezbytně nutné. Vyhledávání zdroje vyčerpává akumulátor.
Vlivy, které škodí bateriím vašeho zařízení:
Slunce a horko
Milujete léto, slunce a teplé počasí? Buďte si jisti, že akumulátor vašeho obojku je na tom právě opačně. Časté vystavení produktu na slunci nebo vysokých teplotách škodí akumulátoru i vyměnitelným bateriím. Jako následek můžete v extrémních teplotách čekat i odchylky ve funkcích výrobku. U výcvikových obojků se vliv příliš nízké či vysoké teploty projeví především snížením dosahu a rychlejším vybíjením.
Jak zacházet s výcvikovým obojkem v mrazech?
Protože extrémní výkyvy teplot obojkům nesvědčí, jejich užívání v takových podmínkách omezte, pokud to jde. Když už se vydáte na výcvik i v nějakých těch teplotách pod nulou, pomozte si jednoduchými opatřeními:
- Chraňte baterii a pečlivě kontrolujte stav, případně před výcvikem baterii preventivně vyměňte. V chladném počasí počítejte s omezením dosahu a rychlejší ztrátou kapacity baterií.
- Utrpět v mrazech může také displej vašeho ovladače, proto se ho snažte před počasím chránit. Může dojít k jeho nesprávnému fungování, zpomalí se načítání informací a klesne čitelnost.
- Po příchodu domů nechte baterii pozvolna zahřát na okolní teplotu a usušte. Totéž platí, pokud jste trénovali se zařízením v dešti, sněhu nebo blízkosti vody. Zařízení rozeberte a nechte jednotlivé části na vzduchu volně uschnout. Je důležité, aby zůstala zachovaná pokojová teplota, proto žádné sušení u kamen a při vyšších teplotách.
Jak vybrat elektronický obojek podle napájení?
Zbývá si jen vybrat. Přes všechny plusy a minusy baterií či akumulátorů záleží hlavně na preferencích uživatele, jaká varianta je pro něj pohodlnější. Faktory jsou hlavně finanční a provozní, jinak zde zásadní podmínky upřednostnění některého typu nejsou.
Pokud chcete poradit, jak se rychle a efektivně rozhodnout, vyberte si podle kritérií vašeho výcviku:
1. Chystáte se pejska trénovat pravidelně, často a dlouhodobě? Vyberte si akumulátor. Ekonomicky se vám bude vyplácet cca od 11-tého dobití a pravidelný provoz zařízení podpoří životnost. A vy nebudete muset stále dokupovat baterie. Akumulátor vydrží cca 500 nabíjecích cyklů.
2. Vyměnitelné baterie jsou naopak skvělé řešení, když hledáte snadnou a rychlou přípravu, kdykoliv v pohotovosti. Nevyužíváte obojek úplně často a pravidelně, chcete např. docvičit jen nějaký povel nebo nasazujete obojek jako pojistku do některých situací. Vyměnitelné baterie pohodlně uschováte do zásoby a zařízení je tak vždy připravené k používání.