Výcvikový obojek: Jak vybrat správný elektronický obojek pro psa
Na dnešním trhu s elektronickými obojky zaznamenáte širokou paletu specifických funkcí, vlastností a také cen. Co to znamená a jak se ve zboží orientovat?
Soustřeďte se na váš cíl a mějte na paměti vaše dostupné podmínky (uvnitř,na cvičáku, v terénu..) či dispozice výcviku (specializovaný a náročný, na dotažení běžné disciplíny...)
Vyberte elektronický obojek na míru podle základních kritérií:
- Povaha výcviku - jakou paletu atributů u EO skutečně využijete? Jiné vlastnosti vyhledá chovatel pro dotažení několika povelů, než-li trenér specializovaných psů. Hledáte obojky vhodné pro aktivní vyžití v terénu nebo výcvik loveckých psů? Povedete smečku loveckých psů, nebo jen korigujete nešťastný zlozvyk psího mazlíčka?
- Prostředí - budete trénovat v terénu, interiéru, v extra teplotách nebo v dešti? Pokud pejsek miluje vodu, využijete vodotěsný obojek pro plavání. Na běžné vycházce pohodlně zajistíte disciplínu s voděodolnými vlastnostmi. Pro domácí použití lze zakoupit levnější obojek bez ochrany.
- Dosah - jaký dosah pro výcvik si představujete? Počítejte i s komplikací vzhledem k členitému terénu nebo prostředí s obtížnou dostupností signálu. Dosah obojku je možné vybrat od 200m do 16km.
- Plemeno - funkce odpovídají malým, středním nebo velkým plemenům psů, zejména velikostí zařízení, vvariantami korekcí a nabídkou jejich regulací. Některé škály intenzity se pohybují od 0 -100 s plynulou regulací, jinde stačí nižší nebo základní škála. Zohledněte i zdravotní stav psa (nemá slabé srdce nebo např. epilesii?).
- Temperament psa - také povaha pejska rozhoduje o tom, který typ obojku bude nejefektivnější. Velmi temperamentní povahy mohou ignorovat nižší korekce, citlivější pes naopak zareaguje již na mírnější upozornění. Jak váš pes reaguje na pokárání? Klopí uši stáhne ocas nebo se vůbec necítí provinile? Nikdy EO neužívejte pro výchovu velmi agresivních nebo intenzivně neurotických psů!
- Kombinace - velmi progresivní je v současnosti rozšíření výcvikových obojků o další vlastnosti, např. funkci ohradníku, GPS lokátoru či obojku proti štěkání aj. Funkce GPS je ideální při tréninku v terénu (např. loveckých psů), kdy potřebujete mít o pohybu psa přehled.
- Roli hraje také pohodlí při výcviku - jak sedne vysílačka do ruky, zda je ergonomicky tvarovaná, kapesní nebo robustní. Není přijímač pro vašeho pejska zbytečně rozměrný? Důležitá v otázce komfortu je přiřazení funkcí k tlačítkám, čitelnost údajů na displeji a jednoduchá manipulace (přehledná tlačítka, oddělená tlačítka pro každou funkci, rozlišení a velikost displeje).
- Obojky vyberte dobíjecí, nebo na baterie
Stručný přehled značek:
Specializovaný výcvik, náročný terén a vysoká spolehlivost funkcí se přiřazuje pod kolonku Dogtra, SportDog, D.T. System i Garmin. Nabízí odolná zařízení do náročných podmínek, vodotěsnost dosah na štědrou vzdálenost i možnost trénovat větší počet psů.
Vysokou kvalitu nabízí česká značka Reedog s pokrytím profesionálních i méně náročných požadavků. Nabízí odolný materiál, vodotěsné vlastnosti
Petrainer, Aetertek či Canicom pokrývají nabídku zlaté střední cesty. Čekat můžete korekce vibrací i impulzem, střední dosah a možnost výcviku maximálně 3 psů.
Disponují vodotěsnými vlastnostmi i obojky bez ochrany. Představuje dostupnější univerzální variantu.