Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Váš pes, Silvestr a vy: Jak chránit psa před strachem z petard a ohňostrojů?

Nečekané výbuchy, hluk a šílení davu. Typické projevy silvestrovského veselí, které kdoví proč těší tolik lidí, bohužel však  k smrti děsí mnoho zvířat. Pokud váš čtyřnohý kamarád není zrovna plašan, lze výbušné efekty zvládnout v pohodě. Pokud je ale váš pejsek bojácné povahy nebo má zlou zkušenost, nečekejte a připravte se na silvestrovské veselí hned. A hlavně žádnou paniku - poradíme vám.

 

 

Rada první: Nikdy nepanikařte!

Opravdu. Usměrnit sebe znamená usměrnit psa. Svým klidným chováním "jakoby nic" ukážete, že není proč se bát. Pes vaše emoce citlivě vnímá. Obavy, zvláštní pozornost nebo utěšování tak paradoxně celý problém jen zhorší. Taková reakce totiž vzbudí u psa instinktivní strach, že se děje něco neobvyklého. Proto s chlupáčem dovádějte a dělejte stejné věci jako obvykle. Prskající rachejtle ignorujte. Pokud je váš mazlíček navíc ještě štěně, nebudete pravděpodobně ani žádné jiné metody potřebovat. 

 

Jak na to v praxi?

Pusťte televizi, radio nebo CD, jakýkoliv běžný zvuk, který utlumí bouchání petard a hluky ohňostroje. Dobré je zatáhnout rolety, některým psům totiž dělají potíže světelné efekty, ale hlavně zbytečně poutají pozornost psa. Pusťte se do hraní nebo jen sedněte k televizi jako obvykle a na hluky okolí nijak nereagujte. Naopak dejte najevo radost ze hry, soustřeďte se na pochvalu a odměny pro vašeho pejska. Zabavit ho můžete také pořádnou kostí!

 

Rada druhá: Štěstí přeje připraveným!

Pokud se vaše životní cesty s pejskem spojily už v jarním či letním období, trénujte na sváteční rachot okamžitě! Protože jak dlouho takový výcvik trvá? Půl roku určitě počítejte. Zato ale pejska odnaučíte strachu z petard spolehlivě a napořád. Metodou je vytváření dobré zkušenosti ve spojení s podobnými hluky.

Jak na to v praxi?

Cvičí se jednoduše se zvukovou kulisou, kterou postupně zařaďte k běžným aktivitám se psem. Začněte klidně doma při hře, postupně na vycházce a taky při výcviku. Důležité je, abyste správně pracovali s intenzitou hluku - zpočátku má být jemná a postupně s přibývajícími pokroky vždy o kousek zvyšujte. Vyberte např. hlučné prostředí, CD s nahrávkami a v poslední fázi lze využít i cvičák, kde pracujete za zvuků střelby. Pro poslední fázi výcviku využijte co nejvěrohodnější zvuk, ideálně použijte přímo samotné rachejtle.

 

 

Pomoc u veterináře 

Kromě dlouhodobého výcviku se nabízí i akutní řešení ve formě léčiv a preparátů a v zásadě máte 3 možnosti: bylinkové přípravky, chemická léčiva - sedativa nebo řešení na bázi feromonů.

Co se týče bylinných přípravků a homeopatik, tam se ničeho obávat nemusíte, jsou to jen podpůrná opatření a spoustě psů bohatě stačí. Běžně je dostanete v podobě tablet, uklidňujících obojků inhalátorů nebo jako difuzér. Uklidňujícími účinky je známá např. i vůně levandule aj.

Problematické jsou spíše produkty chemické. Jejich účinek je silný, vyvolává otupělost i ochabnutí svalstva (Sedalin). Pes je sice utlumen, jeho mozek však vnímá celé dění, pouze ztratí možnost kontroly nad situací.  Sedativa tak paradoxně mohou zafungovat jako zesilovač úzkosti a špatná zkušenost. Pes po dobu ohňostroje prožívá strach, ale díky ochablosti těla nemůže nijak uniknout, tj. nemůže se bránit.

Problémem sedativ je i možný nežádoucí efekt - hyperaktivita psa -  z toho důvodu je nutné podat sedativa výhradně v klidovém stavu a jen po konzultaci s odborníkem (ideálně s více odborníky).

Třetí možnosti jsou obojky a přípravky na bázi feromonů, které pachovými vjemy vyvolají u psa hormonální reakci, která navodí klidový stav. Typické je použití feromonů produkované kojícími fenami a mají Zklidňující účinky pro pocit bezpečí a ochranu štěňat.

 

 

Na která opatření bychom nikdy neměli zapomenout?

Na silvestrovskou procházku berte pejska pro lepší kontrolu jen na vodítku ana dobu nutnouZa zvuků ohňostroje zůstaňte psovi na blízku, získá větší jistotu. Rozumné je také opatřit pejskovi známku se jménem a kontakty na vás, případně nechte psa čipovat. V ruchu a zmatku může pejsek nebo někdo v okolí reagovat nepředvídatelně a je lepší být na nečekané situace připravení. 

 

Když vaše snahy nepomohou...

Pokud jste adoptovali pejska z útulku (neznáte jeho historii), váš chlupáč získal zlou zkušenost nebo trpí fyzickým či psychickým onemocněním, může běžné opatření či výcvik selhat. Bojujete a trénujete s pejskem už od léta, zkoušíte to s CDéčky, různými hluky při hraní i na cvičáku, ale váš pejsek se neustále třese jako osika i při klepání koberců... Takovou situace je vhodné řešit s psychologem pro psy. Příčinou mohou být různá skrytá traumata nebo je nutné pro pejska najít jinou metodu. Skutečný odborník dokáže doslova zázraky.

 

 

Tipy chovatelů na závěr:

Dobrou zkušenost mají majitelé psích mazlíčků s uklidňující hudbou. Takové CD s melodiemi pro uklidnění umí divy. Pokud je nemáte po ruce, pusťte tam klidně něco z klidnější klasické hudby. Uděláte si tak pohodový večer i vy!

Někteří pejskaři řeší strach z rachejtlí čistě po domácku - rozkládací gauč uspořádají do pozice "pro celou smečku" a když se pejsek bude bát, ať se přijde přitulit. Některým chlupáčům stačí zalehnout do svých pelíšků v blízkosti svého páníčka.

Metodou, kterou každý pejsek jistě uvítá je pořádná kost nebo hračka s odměnou, které prý odvedou pozornost psa a rozptýli případnou nervozitu ve hře a kousání. 

Někteří majitelé si také pochvalují variantu ujet rachejtlím někam za pole, do okolních vesnic nebo kamkoliv, kam výbuchy nedosáhnou. Můžete si tak užít třeba výhled na ohňostroj v klidu, bez rušivých hluků.

Jako poslední zajímavou variantu jsme pro vás vybrali antistresové vázání, kdy pomocí vázání šátku stimulujete antistresové body na těle psa.

 

 

Žádné pomůcky však nenahradí vaši soustředěnou dlouhodobou péči a přítomnost. To je nejspolehlivější metoda, která se vám vyplatí vždy. Klidné svátky všem!

 

A jak to s vaším chlupáčem zvládáte vy? Napište nám o tom do komentářů!


Související produkty