Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak vybrat vhodná antiparazitika

 

  • Při výběru vhodného antiparazitika záleží na prostředí, ve kterém váš pejsek žije. Obojky jsou vhodnější pro psy pobývající venku. Pro psy, kteří bydlí s vámi v bytě nebo domě, zvolte spíše repelenty nebo pipety. A pokud navíc sdílíte domácnost s kočkou, poraďte se raději s veterinářem – některé látky obsažené v psích antiparazitikách jsou pro kočky nebezpečné.
  • Máte jasno, proti kterým parazitům chcete bojovat? Některé přípravky si poradí se všemi parazity, některé odpuzují pouze konkrétní druhy, např. jen blechy nebo klíšťata.
  • Důležitým kritériem pro vás může být, za jak dlouho začne přípravek účinkovat, a celková doba účinnosti. Okamžitou ochranu vám poskytne sprej nebo pipeta, zatímco u obojku musíte počkat minimálně týden, než začne parazity hubit. Liší se také doba účinnosti. Obojek chrání před parazity i několik měsíců, zatímco pipety často jen několik týdnů.
  • Antiparazitika vybírejte podle povahy a potřeb vašeho psa. Pokud váš pes miluje vodu a rád a často se koupe, bude antiparazitní obojek skvělou volbou, a naopak nemá smysl investovat do sprejů a kapek, u kterých kontakt s vodou snižuje účinnost. Některá antiparazitika se nedoporučují pro štěňata a malé psy do 2 kg váhy.

 

Vybíráme antiparazitika krok za krokem

Parazité číhají na vašeho psa od jara do podzimu. Nečekejte, až se do psího kožichu a následně do vaší domácnosti nastěhují nechtění nájemníci, a buďte na ně připravení. Odpovědnost za zdraví vašeho psa leží na vašich bedrech. Myslet na prevenci je nejen jednodušší a o mnoho pohodlnější, ale v neposlední řadě i finančně přívětivější, než řešit následky. Kromě výběru vhodného antiparazitika nezapomeňte udržovat pelíšek vašeho psa čistý, pravidelně ho perte, případně stříkejte sprejem. Tak zajistíte, že bude pro parazity méně atraktivní.

 

Jaké zbraně proti parazitům můžete využít?

 

  • obojky
  • šampony a pudry
  • repelenty a spreje
  • pipety
  • žvýkací tablety
  • elektronické odpuzovače

 

Co všechno hraje roli při výběru vhodného antiparazitika

 

  • Velikost a váha psa. Obojky seženete pro malá, střední i velká plemena. U dalších přípravků si vždy pohlídejte minimální doporučenou váhu psa.
  • Věk psa. Pokud máte štěně, zajímejte se, od jakého věku je které antiparazitikum doporučováno.
  • Délka psí srsti. Vyberte vhodný přípravek pro krátkosrsté nebo dlouhosrsté psy.
  • Druh parazitů, které zvládne zneškodnit. Bojuje přípravek jen proti blechám či klíšťatům, nebo si poradí úplně se všemi?
  • Prevence. Potřebujete řešit akutní problém s parazity, nebo chcete těmto bojům raději předcházet?
  • Potřeby psa. Obojky jsou bezpochyby pohodlné pro chovatele – stačí je nasadit a nemusíte se o ně dalších několik měsíců starat. Sledujte ale, jestli je i váš pes s obojkem spokojený a jestli látky v něm obsažené nevyvolávají u psa alergickou reakci.
  • Doba účinnosti. Obojky hubí parazity v řádu měsíců, spreje a repelenty v řádu týdnů a šampóny představují spíše doplňující péči.
  • Rychlost nástupu účinků. Potřebujete psa ochránit ihned? Spreje zafungují okamžitě, u obojků a elektronických odpuzovačů budete muset vyčkat přibližně týden.
  • Prostředí, ve kterém pes žije. Obojky jsou vhodnější pro psy pobývající venku, pro bytové pejsky pořiďte raději sprej nebo pipety. Obývá s vámi domácnost také kočka? Poraďte se s veterinářem o vhodném psím antiparazitiku, které zároveň neohrozí život vaší kočičky.
  • Kombinace přípravků. Pokud budete chtít použít více antiparazitik najednou, ujistěte se raději u veterináře, že touto kombinací pejskovi nijak neublížíte.

 

Pro a proti jednotlivých antiparazitik

 

Obojky - pohodlné a dlouhodobé řešení

Antiparazitní obojky hubí parazity po dobu cca 6-8 měsíců. Velikost vyberete snadno podle plemene psa –  hodí se pro psy malé, střední i velké. Obojky jsou bezpečné a voděodolné; pejsek ho může mít neustále na sobě – obojek je tomu uzpůsoben. K dostání jsou obojky chemické i přírodní. Obecně se nedoporučují pro štěňata do 8 týdnů věku. Vždy si u vybraného obojku dohledejte informaci o minimálním věku a váze pejska.

 

Pipety – jednoduchá aplikace

Pipety ocení majitelé pejsků, kterým vadí obojek. Roztok obsažený v pipetě jednoduše kápnete pejskovi dozadu za krk. Účinkuje cca 1-2 měsíce. Různé druhy kapek odpuzují určitý hmyz. Pozor, některé pipety ničí jen blechy, některé i vajíčka a larvy.

Šampony a pudry – prevence na prvním místě

Šampony a pudry slouží jako výborný doplněk a podpora boje proti parazitům. Užívejte je v rámci prevence, nespoléhejte na ně ale jako na stoprocentní ochranu.

 

Repelenty a spreje – okamžitý účinek

Nespornou výhodou sprejů a repelentů je rychlý účinek – pejska stačí nastříkat před procházkou a je proti parazitům okamžitě chráněný. Počítejte však s tím, že budete muset sprej aplikovat denně alespoň po dobu jednoho týdne, aby se stal co nejúčinnějším. Sprej můžete využít také na psí pelíšek.

 

Žvýkací tablety – k dostání v ordinaci

Rychlý účinek zajistí také žvýkací tablety, které navíc chrání pejska dlouhodobě – až 12 týdnů. Bohužel zatím nejsou běžně k dostání, koupíte je pouze u veterináře.

 

Elektronické odpuzovače – malá antiparazitní revoluce

Tento druh antiparazitik má podobu mikročipu zabudovaného v přívěsku, který snadno umístíte na vodítko vašeho psa.Vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci, která není slyšitelná pro lidi ani pro zvířata. Impulzy odpuzují parazity v okruhu tří metrů. Vyčkejte přibližně týden od nasazení, poté začne odpuzovač účinkovat naplno. Je vhodný pro všechny psy bez ohledu na plemeno i věk. Jen pozor, pokud máte psa vodomila – před koupáním mu přívěsek vždycky sundejte.


Související produkty