Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Nemoci psů: Zvracení a průjem

Váš pejsek se začne zničehonic dávit, kuckat, nakonec zvrací, a když ho venčíte, zjistíte, že má ještě ke všemu průjem. Co na tuhle častou nemoc psů pomáhá? Mohou být zvracení a průjem příznakem vážné choroby? Kdy se vypravit k veterináři?

Potíže se zažíváním zažívá část od času každý pes. Tradičním projevem je řídká stolice, popřípadě zvracení. Dobrou zprávou je, že léčbu lehkého akutního průjmu můžete zvládnout doma. Za veterinářem byste se měli vypravit ve chvíli, kdy se k průjmům přidává dávivé zvracení, pes je malátný, unavený a má zvýšenou teplotu (teplý a suchý čenich).

 

Akutní průjem u psa: Příčiny a léčba

Akutní průjem patří k častým obtížím psů. Zpravidla ho provází rychlý nástup a stejně rychle odezní. Pokud by trval několik dní v kuse, je vhodné raději navštívit veterináře, kteří psa zaléčí a vyloučí některé závažnější onemocnění.

Příčiny průjmu u psa

  • Potrava – pes mohl sníst stravu, která mu nevyhovuje, případně si něco „ulovil“ venku a nesedlo mu to. Průjem může nastat také při výměně typu granulí.
  • Vnitřní parazité – cizopasníci jsou další častou příčinou průjmu u psa, proto je jako prevence důležité odčervování.
  • Stres – podobně jako u nás lidí může být příčinou průjmu u psa stresová situace nebo nadměrná zátěž.
  • Cestování – někteří psi cestu autem milují, jiní ji snáší špatně a mohou proto trpět průjmy.
  • Otrava – požití jedu nebo například hnojiva může u psa také vyvolat průjem.
  • Infekce – k dalším příčinám průjmu u psa patří infekce a bakterie.

Domácí léčba průjmu u psa

Pokud u psa zjistíte průjem (například při venčení nebo při procházce zahradou), stolice neobsahuje krev nebo hlen a pes nemá další potíže, s velkou pravděpodobností zabere domácí léčba. Jako první pomoc můžete pejskovi do kousku suchého rohlíku zabalit živočišné uhlí, které by mělo průjem zastavit. Černé živočišné uhlí (Carbo medicinalis) podáváme v dávce 1 až 2 tablety na 5 kg hmotnosti zvířete.

Podobě jako u lidí je třeba nasadit dietu, pejskovi nedávejte granule ani konzervy. Stravu je vhodné vynechat alespoň po dobu 12 hodin. Poté můžete podat trochu vařené rýže s mrkví. Druhou porci této dietní stravy už můžete obohatit o trochu kuřecího masa. Ideální je, pokud pejsek odpočívá a samozřejmě dostatečně pije (to je u některých psů problém, proto můžeme do vody kápnout trochu kuřecího vývaru). Když se průjem za dva nebo tři dny nezlepšuje a obtíže přetrvávají, případně se přidávají další potíže, neváháme s návštěvou veterináře.

Prášky na průjem u psa

Živočišné uhlí je tradiční prostředek pro léčbu průjmu u zvířat i lidí, ale objevují se i specializované léky. Jejich aplikaci je vždy lepší probrat s veterinářem. Nejčastěji se používají následující tablety:

  • Humican – lék na průjem psů a koček, ordinuje se i při dalších poruchách metabolismu, má antioxidační účinky a posiluje také imunitu. Hlavní účinnou látkou jsou tzv. huminové kyseliny, které vážou škodliviny (viry, volné radikály, těžké kovy apod).
  • Farmatan – jedná se o doplněk stravy, který účinně pomáhá při průjmu. Obsahuje látku tanin, která vytváří na sliznici ochranný film a zabraňuje tak pronikání škodlivých virů a bakterií.

Ačkoli většina průjmů není životu nebezpečná, psa raději pozorujte a pokud byste měli pocit, že vše není v úplném pořádku, navštivte veterináře.

Zvracení u psa: Příčiny a léčba

Zvracení může a nemusí doprovázet průjem u psa. Objevit se může i samostatně. Majitelé psů často ani nemusí zaznamenat, že pejsek zvracel, když přijdou domů z práce, může už být „uklizeno“ (takový je prostě instinkt některých psů).

Z biologického pohledu je zvracení ochranný reflex, kdy se tělo zbavuje nevyhovujícího obsahu žaludku. Ač nepříjemné, je vlastně žádoucí, protože pes se snaží „vyhodit“ potravu, která je zkažená, tlačí ho v žaludku a nevyhovuje mu.

Příčiny zvracení

  • Špatná nebo zkažená potrava – když pes sní něco nevhodného a vyzvrací to, jedině dobře. Nevhodné jídlo je také jednou z nejčastějších příčin zvracení.
  • Infekční onemocnění – zvracení ale může mít důvod i v závažnějším onemocnění (játra, ledviny, slinivka).
  • Otrava – pes, který pozřel jed nebo jinou toxickou látku, také zvrací.

Kdy zajet k veterináři

Příčin zvracení je hned několik a zkušený chovatel by už měl poznat, kdy si pejsek zvracením jen pročistil žaludek (možná před tím pozřel trochu trávy, jak káže psí přirozenost), nebo je zvracení projevem něčeho závažnějšího.

S návštěvou veterináře neotálejte, pokud je zvíře malátné, objevíte ve zvratkách krev nebo se pejskovi nafukuje břicho a naříká. V takovém případě se může jednat i o přetočení žaludku nebo neprůchodnost střev a pozdní zásah veterináře už může být zbytečný.

K veterinárnímu lékaři se rozhodně vydejte, pokud má zvíře teplotu (poznáte to pohmatem na čenich, který je teplý a suchý). Když by pes zvracel i bez požití jídla a vody, zajeďte neodkladně na veterinu, protože se může jednat o infekční onemocnění, postižní jater, ledvin nebo slinivky.

Domácí léčba zvracení u psa

K veterináři nemusíte, pokud se neobjevují žádné další doprovodné příznaky. Vysaďte ale potravu, nechte psa v klidu – stav by se měl postupně začít zlepšovat. Nabídnout mu můžete trochu černého čaje (po lžičkách), pokud pes tekutinu nevyvrátí, je vše na dobré cestě. Během hodiny by měl pes dostat zhruba tolik lžic tekutiny, kolik váží kilogramů. S krmením ale počkejte aspoň 12 (lépe 24) hodin. Se stravou začínejte pomalu – jako první jídlo by měl pejsek po zvracení dostat rozvařenou rýži, doporučuje se asi lžíce na 2 kg hmotnosti. Další den můžete přidat kousek kuřecího masa a mrkev.