Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Nemoci psů: Nádory na dýchacím ústrojí

Už jen zmínka o nádoru jistě vyděsí každého člověka.  Obzvlášť pokud se tento problém týká našich nejbližších. A upřímně řečeno právě mezi naše nejbližší často patří právě domácí mazlíčci, kteří se setkávají s těžkostmi souvisejícími s nádory na dýchacím ústrojí úplně stejně jako lidé. Jedná se o scénář, jaký nenechá klidným žádného majitele psa. Dají se tyto nemoci snadno rozpoznat? A pokud dojde na nejhorší, existuje nějaké řešení? Jaké?

Co způsobí nádory na dýchacím ústrojí?

Jednou z možností je samozřejmě dědičnost, se kterou prostě nic neuděláte. Na druhou stranu pamatujte na to, že i váš mazlíček se může stát pasivním kuřákem! Statistiky vypovídají, že pes v domácnosti kuřáků umírá dříve. Je-li majitel pejska nebo někdo jiný v jeho blízkosti závislý na kouření, ohrožuje nejen zdraví lidí kolem sebe, ale také domácích mazlíčků. Zkrátka myslet si, že zvířata jsou vyloučena z pasivního kouření, je nesmyslné. Nejvíce náchylní bývají pejsci s krátkým čumákem na rozdíl třeba od jezevčíků, jejichž čumáček je schopen přetřídit škodliviny mnohem lépe. To však neznamená, že se jich problém nemůže týkat.

 

Příznaky nádorů na dýchacím ústrojí

V zárodku je samozřejmě těžké rozpoznat jakékoliv nádory. Pejsek vám neřekne, že ho něco trápí, dost možná to na začátku ani sám neregistruje. Projevy se odvíjejí od toho, kde přesně se nádor nachází. Pes může mít potíže s dýcháním, sýpe, chraptí a chvílemi se dusí. Neodborník tedy těžko odhadne, jestli jde o nádor nebo o jinou chorobu. Mezi pokročilejší příznaky patří chronický kašel s hnisavým výhozem, výtoky z nosu, nepřetržitá únava a ztráta na váze. Pejsek začíná s postupem času vykašlávat krev. Dalším znakem bývá také zdeformovaný nos. To je samozřejmě signál pro vyhledání veterináře. Přítomnost nádoru pak potvrdí rentgenogram.

 

Možnosti řešení

Nejčastěji se bohužel jedná o zhoubné nádory tvořící se v plicní tkáni. Prognóza je tedy velice nepříznivá a mnohdy není naděje na uzdravení. Existence možnosti léčby závisí na typu nádoru, ale pokud bude zákrok proveditelný a majitel se pro něj rozhodne, měl by počítat s vysokými náklady. Jestliže je nález operativní, léčba se uskutečňuje formou chirurgického zásahu. Existují také podpůrné léky, které tlumí příznaky, a různé typy diet zpomalující růst nádoru. Není to nic jednoduchého. Pravděpodobnost úspěšnosti léčby je velice nízká. Operace bývá náročná a majitel se musí vyrovnat s tím, že odborníci pejska nezachrání.

 

Podpůrná terapie při léčbě nádoru

Co se obecně týče léčby nádorů u psů, dobrá zpráva je, že v posledních letech došlo k velkým pokrokům. Domácímu mazlíčkovi, který bojuje s nádorem, je v dnešní době možné podávat různé doplňky krmiva a upravit jeho stravu podle zmíněných speciálních diet. Pejsci se pak lépe vypořádají s nádorovým bujením nebo souvisejícími záněty.

 

Proveditelnost léčby nádoru

Majitel psa by měl samozřejmě svého mazlíčka sledovat, aby byl nádor včas podchycen.  V případě, že se objeví příznaky, nic neodkládejte. Klíčovými faktory při léčbě ovšem není jen rozsah novotvaru a jeho histologický typ, ale také vztah zvířete k návštěvám veterináře. Někteří psi snášejí například očkování a podávání léku lépe, jiní hůře. Není od věci zamyslet se nad tím, jakou má váš pes povahu a jestli bude schopen léčbu zvládnout. Psychicky a stejně tak fyzicky. Pejsek s nízkou obranyschopností, který prodělal mnoho chorob a trpí ještě dalšími problémy, má bohužel malou šanci na uzdravení.