Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Povely pro psa. Tady najdete všechny, které potřebujete znát

Máte štěně? Cvičíte ho a chcete ho naučit všechny povely, které existují? Nebo už psa trénujete dlouhou dobu a dochází vám fantazie, jakým dalším kouskům ho naučit? Tady jsou všechny povely pro psa, které potřebujete znát. Zabaví vás i vašeho čtyřnohého přítele!

Výcvik psa je náročný, ale je to také zábava. Pro vás i pro vašeho chlupatého parťáka. Výcvik psa může mít mnoho podob. Můžete ho naučit docela obyčejným a základním povelům, jako je například „Čekej“, „Sedni“, „Lehni“. Toto je rozhodně základ, který by měl pes zvládnout. Pokud se vám výcvik psa nedaří, zamyslete se nad tím, co děláte špatně. Dáváte pořád stejné povely? Ukázaly jste psu, co po něm ve skutečnosti chcete? Výcvik vám také usnadní elektronický obojek. Zjistěte, zda ho potřebujete.

Uzpůsobte povely psu

Ještě než se podíváme na přehled povelů pro psa, je třeba si povědět něco k samotnému výcviku a k tomu, jak mohou psi reagovat. Každý pes je jiný. Znám pána, zkušeného kynologa, který měl naprosto úchvatně vycvičeného německého ovčáka. Když zemřel, pořídil si štěně německého ovčáka. Pejskovi jsou už dva roky, a ač jde o zkušeného kynologa, s jeho výcvikem se trápí. Pes totiž reaguje na povely úplně jinak než jeho předchůdce.

Někteří psi jsou až geniálně chytří a inteligentní. Velmi rychle se učí. Základní povely výcviku zvládnou na jedničku a chtějí se učit dál. Potom jsou psi, kteří se s výcvikem trápí, stejně jako jejich páníčkové. Vždy je třeba pamatovat na to, abyste povely psům přesně vysvětlili, aby věděli, co po nich chcete. A používejte stále stejné povely. Když používáte „čekej“ nezaměňujte ho za „stůj“ a podobně.

Když je pes velmi inteligentní, není nutné ho učit téměř žádné příkazy. Stačí posunky. Náznaky. Potom může nastat ještě jiná situaci, kdy pes bude reagovat na povely, které jsou mu sympatické. Například, když řeknete: „Půjdeme na procházku do lesa“ většina psů vesele zareaguje. Ale jen někteří z nich uposlechnou povel „K noze“, když se kolem nich ve křoví mihne srna.

Výcvik povelů by vás měl bavit. Pokud se trápíte, trápí se i pes. Nepoužívejte sílu a hrubost. Buďte trpěliví a důslední. Vysvětlujte a trénujte. Vybavte se odměnami. Používejte pamlsky i pohlazení. A tady už jsou slibované povely – některé z nich jsou základní, jiné jsou už pro pokročilé chovatele a zdatné psy.

 

Základní povely pro psa

  • Sedni – tento povel by měl zvládnout každý pes bez problémů. Přivolejte psa k sobě, sdělte povel a zatlačte prsty na jeho zadek. Ukažte mu, co po něm chcete. Pes by měl správně sedět na patách se zadními nohami roztaženými od sebe. Páteř vytaženou z ramen a prohnutou.
  • Ke mně – další základní povel, kterým si přivoláte psa. Oslovte ho jménem a přidejte povel. Při tréninku tohoto povelu vám může pomoci pamlsek ukrytý v dlani, který potom pejsek dostane za odměnu.
  • Lehni – tento základní povel trénujte až poté, co se pejsek naučí povel sedni. Psu nejprve řekněte, aby si sedl, vyslovte povel „lehni“ a natáhněte pejskovi přední nohy tak, aby si skutečně lehl – když pejsek zůstane ležet i bez vaší pomoci, následuje pochvala. Následně trénujte povel „lehni“ už bez vaší pomoci.
  • Zůstaň – je základní povel, který je opravdu klíčový, věnujte mu proto pozornost. Psa nejprve usaďte povelem „sedni“ a přidejte pokyn „zůstaň“. Odejděte několik kroků.Pokud pes čeká, přivolejte ho k sobě a pořádně ho pochvalte a odměňte. Postupně vzdálenost i čas přivolání prodlužujte. V pokročilejší fázi výcviku odejděte třeba za roh a poté se vraťte. Takto vychovaný pejsek na vás potom dokáže počkat třeba před obchodem, protože bude vědět, že se mu jeho páníček vrátí.
  • K noze – tento povel využijete pro chůzi psa u nohy. Napřed si pejska přivolejte. Přidejte povel k noze a nasměrujte ho tak, že ho zezadu kolem nohou přitáhnete ke své levé noze. Kousek popojdete a znovu psa zavolejte a přidejte povel „k noze“.Několikrát opakujte, pejska odměňujte, pokud pokyny plní. Použít můžete i vodítko, jehož pomocí chůzi pejska korigujte.

Přečtěte si více o tom, jak naučit psa základní povely.

Pokud pejsek umí základní povely a zvládá je na jedničku, přidávejte postupně další povely. Inspiraci přinášíme níže.

Povely pro psa, které cvičí pozice

  • Postoj/stůj – využijete například ve chvíli, kdy chcete, aby se pes postavil ze sedu. Měl by si stoupnout na všechny čtyři, končetiny propnuté, páteř prohnutou, hlavu vztyčenou. Se psem tuto pozici trénujte tak, že mu postoj upravíte. Stejně jako při ostatním cvičení povelů nezapomínejte na odměny.
  • Nahoru/dolu – tento jednoduchý povel psu určuje, jak se má hýbat. Například si pes vleze na gauč a vy mu zavelíte „dolu“, měl by se skočit. Naopak, chcete, aby pes vyskočil například na překážku na cvičáku, zavelíte „nahoru“.

 

Povely pro psa, které určují místo

Už jsme si ukázali povel „ke mně“ nebo „k noze“. To jsou povely, které určují místo. Klíčové jsou ještě další povely, které by měl pes zvládnout.

  • Zůstaň – tento povel psu přikazuje, aby zůstal na místě, dokud ho páníček nezavolá. A to v případě, že na něho vidí (například chovatel jen odejde na druhou stranu zahrady), tak i v případě, že zmizí (například za roh domu). Tento povel je třeba trénovat postupně. Poodstoupit a zavelet „zůstaň“. Potom psa přivolat a pochválit ho, pokud uposlechl.
  • Čekej – pozor, nezaměňujte s příkazem „zůstaň“. Ujasněte si, kdy a jak budete oba povely používat. Povel „čekej“ vyžaduje, aby pes nejen zůstal na místě, ale také se nehnul ze své pozice, například v sedě.
  • Hlídej – tento povel využijete například v případě, že odcházíte z domu, pes má volnost pohybu, ale chcete, aby střežil zahradu nebo byt. Povel „hlídej“ znamená, že pes bude štěkat nebo vrčet, když se u vás objeví nezvaný host.
  • Místo – jsou situaci, kdy chcete psa poslat na „místo“. Napřed mu ho pochopitelně vytvořte. Každý pes by měl mít svůj pelíšek. Jak psa na pelíšek nalákat, pokud nechce? Zkuste například piškot nebo jinou odměnu, kterou mu na pelíšek připravíte.

Povely přines, hledej a další

Psa naučte i povely, díky nimž vám bude nosit věci nebo pomůže s jejich hledáním. Základem je aportování, které většinu psů baví, protože jsou hraví.

  • Aport – s tímto povelem byste neměli mít příliš práce. Aportovat baví snad každého psa. Vybavte se oblíbenou hračkou – míčkem nebo kostí. Psa si posaďte k noze. Aportujte a na povel „aport“ psa vypusťte.
  • Přines – pokud chcete, aby pes aport přinesl, přidejte povel „přines“. Ten můžete využít i v jiných situacích, například když psu zavelíte „přines vodítko“.
  • Hledej – psa můžete naučit hledat. Například klíče nebo mobil. S věcí, kterou chcete najít, ho napřed seznamte, hrajte si s ním.
  • Dej/pusť - tyto příkazy využijete, když pes přinese aport nebo najde hledanou věci. Nastavte mu dlaně a zavelte „dej“. Pokud chcete, aby pes věc pustil na zem, zavelte „pusť“.
  • Fuj – znají to všichni pejskaři. Psi rádi požírají zakázané věci, třeba exkrementy jiných zvířat. Hodit se proto bude povel „fuj“. Když psa nachytáte, jak si pochutnává na exkrementu, vytahejte ho za kůži za krkem a přidejte povel „fuj“.
  • Přestaň/nesmíš/nech to – činností, které nechcete, aby pes dělal, je celá řada. Zaveďte pro něj jednotný povel. Například „přestaň“ nebo „nesmíš“ v případě, kdy pes páchá neplechu.
  • Neskákej – někteří psi bývají obzvlášť veselí a své páníčky nebo jejich hosty vítají skákáním. To je nežádoucí. Proto psa odnaučte skákat. Přečtěte si podrobný návod, jak odnaučit psa skákat.

Povely pro radost a utužení vztahu

Výcvik psa není jen o drilu, ale také o radosti. Proto si pojďte užívat některé kousky, jako je dej pac, pros nebo štěkej. Pobavíte tím sebe, pejska i okolí.

  • Dej pac – tento povel pravděpodobně znáte. Ano, je to paráda, když vám pejsek podá tlapku a vy si symbolicky potřesete. Tento povel vychází ze sedu. Napřed nacvičte povel „sedni“ a potom přidejte „dej pac“. Většina pejsků tento povel snadno pochopí. S povelem nastavte svoji dlaň, případně pejskovi jemně ukažte, co po něm chcete.
  • Popros – tento kousek naučíte psa s pomocí pamlsku, který budete držet v rukou. Pejsek bude sedět. Když řeknete „popros“, přenese váhu na zadní a přední tlapky dá do pozice prošení. Odměňte ho pamlskem nebo hračkou.
  • Poklona – učenlivé psy můžete naučit i povelu „poklona“. Pomůže vám zase pamlsek. Povel vychází ze stoje, k předním tlapkám dejte pejskovi pamlsek a rukou ho naveďte do polohy, kdy skloní hlavu k pamlsku a zadek vystrčí nahoru, je v úklonu. Podívat se můžete i na instruktážní video.
  • Ukaž se – tímto pokynem pejskovi říkáte, aby se otočil na záda a ukázal svoje břicho a slabiny, odhalil také krk a bradu, kde ho můžete za odměnu podrbat.
  • Štěkej – to je povel, který může psa bavit. Někdy se ale nechce rozštěkat. Přečtěte si podrobný návod, jak naučit psa štěkat na povel.

 

Bonusové povely pro chytré psy

A tady ještě něco navíc. Když máte opravdu chytrého psa a trénink povelů vás baví, zkuste například listovat knihou 101 psích triků od Kyry Sundanceové. My jsme pro vás vybrali tři povely pro každého správného psa.

  • Přines vodítko – jdete ven? Tak pošlete psa pro vodítko. Výcvik tohoto povelu je podobný, jako u klasického „přines“ jen místo aportu odhazujte vodítko a přidejte povel „přines vodítko“, aby si toto spojení pes zafixoval. Potom ukažte pejskovi, kam vodítko odkládáte, dejte ho na přístupné místo. A trénujte dál.
  • Nes noviny/aport – nebo cokoli, co pes unese. Tento povel vás může bavit, především když psa s sebou berete na nákup. Můžete ho třeba naučit, aby vám nesl noviny. Pokud zvládá povel k chůzi u nohy, dejte mu povel „nes“ a nabídněte mu noviny.
  • Ukliď si hračky – ano, i psa můžete zapojit. Někdy má své aporty rozházené. Naučte je odnosit si je do boxu. Vyšlete psa pro hračku s povelem „přines“ a ukažte mu, kam ji má přinést. Tam mu zadejte povel „pusť“. Pokud tyto povely pes chápe, neváhejte přidat povel „ukliď.“

 

 


Související produkty

Aetertek AT-918 C
Varianty (2)
pro 1 psa pro 2 psy

Aetertek AT-918C

Skladem
3 790 Kč

Porovnat

Elektrický obojek Petrainer PET998DR
Varianty (1)
pro 1 psa - podsvícený

Petrainer PET998DR

Skladem
1 390 Kč

Porovnat

Elektrický obojek Petrainer PET998DB
Varianty (1)
pro 1 psa - podsvícený

Petrainer PET998DB

Skladem
1 790 Kč

Porovnat

Elektrický obojek Petrainer PET998DR Deluxe
Varianty (1)
pro 1 psa

Petrainer PET998DR Deluxe

Skladem
1 799 Kč

Porovnat

Elektronický výcvikový obojek Aetertek AT-216D
Varianty (1)
pro 1 psa

Aetertek AT-216D

Skladem
4 190 Kč

Porovnat

D.T. Systems Micro-iDT Plus
Varianty (1)
pro 1 psa

D.T. Systems Micro-iDT Plus

Skladem
7 990 Kč

Porovnat

Canicom 5.201

Na cestě 1 kusů
3 890 Kč

Porovnat

Výcvikový obojek Canicom 5.202
Varianty (2)
pro 1 psa pro 2 psy

Canicom 5.202

Na cestě 1 kusů
4 190 Kč

Porovnat