Jak vytvořit tréninkový plán pro psa?
Pravidelný výcvik psů je hodně znát! Protože platí, že opakování je matka moudrosti. Pokud cvičíte psa k dokonalé poslušnosti a nechcete, aby povely zapomínal, trénujte pravidelně. V tom vám pomůže tréninkový plán. Jak si ho vytvořit?
Trénink, to jste hlavně vy a váš pes. Někdo si vystačí se základními povely typu (sedni, lehni, zůstaň) a zbytek času tráví aportováním. Jiný majitel psa má vyšší ambice, trénuje například obedience. I při minimálním tréninku vám může pomoct docela jednoduchý tréninkový plán. Záleží přitom na vás, zda si ho napíšete na kus papíru nebo si povedete excelovou tabulku.
Sestavování tréninkového plánu pro psa
Pravděpodobně jen výjimečně budete se svým psem trénovat každý den. Oběma vám ale pomůže, pokud si stanovíte dny a hodiny, kdy se tréninku budete věnovat. Například si můžete vybrat v týdnu úterý a čtvrtek od šesti do sedmi a sobotu nebo neděli dopoledne. Tady sehraje roli váš životní styl a pracovní povinnosti.
Tréninku byste měli uzpůsobit také výživový plán, protože tělo psa se musí na požadovaný výkon připravit. Štěňata nebo starší pejsky prostě nemůžete vytěžovat stejně jako vytrvalce v nejlepších letech. Respektujte proto aktuální kondici vašeho psa (může se proměňovat třeba kvůli prodělaným nemocem nebo výkyvům v tréninkovém plánu).
Pamatujte také, že kondiční trénink není možné zvládnout jen o víkendu. Proto si vytvořte takový plán, který zahrne:
- kondiční cvičení (běh, posílení svalů)
- trénink dovedností (povelů)
- mentální trénink
Kondiční cvičení
Tradičně je to hlavně běh – pokud běháte i vy, není co řešit. Někteří psi mohou běh odmítat, v takovém případě zkuste aportování. Dobré je také plavání, pokud má váš pes rád vodu a máte blízko vhodný rybník. Aerobní cvičení by mělo trvat cca 20 až 40 minut. Psa rozhodně nepřetěžujte. Pro celkové posílení svalů můžete zkusit posilování zadních nohou (panáček) i předních nohou (stojky, trakaře). Jemné svaly kolem páteře posílí například balancování na míčcích. Cviky by měly být pejskovi příjemné!
Trénink dovedností
Zahrnuje procvičování povelů nebo nácvik nových – od jednoduchých „sedni“ až po složitější cviky. Záleží zejména na tom, jak velké jsou vaše ambice jako cvičitele. A zda například chcete se svým pejskem trénovat obranu, vyhledávání předmětů nebo lidí apod. Samozřejmě, čím složitější výcvik, tím víc času mu musíte věnovat.
Mentální trénink
Je klíčový, protože utužuje váš vztah. Takže si hrajte – přetahujte se, házejte aport nebo dělejte jinou společnou aktivitu, která vás baví a při níž si mentálně odpočinete a současně posílíte i důvěru. Pro tento typ tréninku můžete využít například smart hračky pro psy.
Jak tedy při tvorbě tréninkového plánu postupovat?
- Stanovte si své cíle a časové možnosti.
- Vyberte si dny, kdy budete trénovat.
- Udělejte si čas na posílení vytrvalosti i svalů.
- Zahrňte do plánu procvičování naučených povelů.
- Vyčleňte si čas na naučení nových povelů.
- Nezapomeňte na odpočinkové aktivity.