Váš pes stále štěká? Pomohou protištěkací obojky!
Pokud váš pes štěká z jiných než instinktivních důvodů hlídače, setkali jste se s nevhodným štěkáním psa. Vytrvalým a pronikavým štěkáním chce chlupáč získat vaši pozornost. Příčinou je stres, separační úzkost psa nebo nuda. Jak vám s výchovou pomohou obojky proti štěkání?
Můj pes neustále štěká, co s tím?
Štěkání vašeho psa doma dokáže vyvést z míry všechny sousedy v domě a způsobit vám řadu nepříjemností. Pokuste se problém řešit včas, než abyste se nakonec museli vašeho čtyřnohého parťáka vzdát.
Sáhněte po protištěkacím obojku, jestliže dosáhl minimálně 6ti měsíců věku. Obojek vyberete vodotěsné na ven nebo obyčejné domů a podle nastavení a druhu korekcí. Vyerte je s ohledem na povahu a velikost psa.
Jak obojek proti štěkání funguje?
Malé elektronické zařízení na obojku psa snímá zvuky a rozliší štěkání psa. Na jeho základě vyšle zařízení varovný signál/korekci k upozornění psa Můžete vybrat obojek s automaticky vzrůstající silou korekce nebo obojek s nastavením. Pes se brzy naučí, že po jeho zaštěkání vydá obojek nepříjemný signál a bude se mu chtít vyhnout. Z toho důvodu pochopí, že s obojkem nemá štěkat.
Kdy nasadit pejskovi obojek?
Chlupáčovi obojek dejte kdykoliv, když by mohl svým štěkáním rušit. Mezitím mu obojek sundávejte kvůli pohodlí, a také aby věděl, že když není obojek na krku, štěkat se smí.
Jak začít s protištěkacím obojkem?
Obojky nabízí mají ve výbavě různé druhy korekce: zvuk, impulz, vibrace, ultrazvuk nebo sprej. Jejich sílu můžete nastavit nebo zvolit obojek s automatickým zvyšováním. Automatické signály fungují tak, že při opakovaném štěkání zesilují upozorněná do určitého stupně a po té se resetují.
Nastavte správnou intenzitu korekcí postupným zkoušením od nejnižšího stupně, dokud nezaznamenáte správnou reakci psa. Poznáte ji podle pohybu uší, zpozorněním nebo olíznutím čenichu, pes se ošívá nebo ohlíží a snaží se najít zdroj apod. Jestliže pes kňučí nebo se schová, intenzitu snižte. Zbytečnému navýšení síly předejdete právě postupným nastavením od nejnižšího stupně!
Čtěte také, jak nastavit sílu korekcí?
Výchova a tipy, jak odnaučit psa o samotě štěkat
Podpořte účinek obojku výchovou k základní poslušnosti psa.
- Opatřete mu pelíšek a psa pošlete "na místo" vždy, když začne nevhodně štěkat a poručte mu "ticho". "Na místo" posílejte psa vždy, když se od vás doma nechce hnout nebo obtěžuje štěkáním.
- Když odcházíte, chovejte se jakoby nic a vynechte loučení. Pes má pochopit, že se nic neděje a že může očekávat váš návrat. Zaveďte pravidelné rituály, které psovi umožní se na váš odchod adaptovat.
- Před odchodem věnujte psovi soustředěnou pozornost a vezměte ho na delší procházku. Vydováděný a unavený chlupáč je spokojenější a klidný.
- Pejskovi nechte v pelíšku váš starý svetr, deku, nebo cokoliv z čeho ucítí vaši vůni. Ta ho po vašem odchodu bude uklidňovat.
- Různé hračky pro psy dokážou často divy. Pejska hra zabaví a na úzkost zapomene. Zvláště chytřejším pejskům vyhovuje zaměstnávat hlavu. Dopřejte mu hrou nové podněty!
Vybíráme obojek proti štěkání
Nabídka na trhu je široká, a proto seženete varianty pro malá i velká plemena psů. Jak vybrat nejlepší protištěkací obojek pro vašeho psa? Sledujte tyto parametry:
- Štěkání nebo vytí? Obojky rozpoznávají štěkání dvěma základními způsoby: pomocí záchvěvů hlasivek štěkajícího psa nebo jeho zvukem. První typ je vhodný k odstranění štěkání psa a je výborný do domácností s více psy (snímá štěkot pouze psa s obojkem na krku). Druhý typ vyhovuje k odnaučení vytí psa.
- Podle toho, zda váš pejsek štěká venku nebo doma vyberte model s vodotěsnou ochranou do deště, ponořitelný nebo základní pro domácí využití.
- Velikost a temperament pejska rozhodne, jakou sílu korekcí bude chlupáč potřebovat. Citlivějším psům můžete pořídit jen vibrační nebo třeba sprejové obojky nebo takové, které mají možnost nastavení síly.
- Obojek proti štěkání: jakou zvolit korekci?
- Obojky se zvukovou korekcí:
Tyto obojky reagují na štěkot psa zvukovou signalizací. Korekce je vhodná pro citlivější psy a často funguje jako upozornění před dalším stupněm korekcí.
- Protištěkací obojky s ultrazvukovou korekcí
Ultrazvuky se šíří v krátkých vlnových délkách a proto jejich frekvenci lidské ucho nezachytí. U psů je tomu docela jinak. Výhodou korekce ultrazvukem je, že je zcela tichá pro své okolí a zaznamená ji pouze pokáraný pes. Varianta je vhodná pro citlivější jedince.
Ultrazvuk: Protištěkací obojek s ultrazvukem BarkWise, PetSafe PBC00-13925
- Sprejové protištěkací obojky
Pro korekci štěkání můžete zvolit také sprejové obojky. Při zaštěkání psa uvolní obojek do vzduchu menší množství spreje, který psa odpuzuje zatímco náhlá sprška ho překvapí.
Pouze sprej: PetSafe Little Dog, PetSafe BigDog sprejový, Canicalm Spray
- Vibrační obojky proti štěkání
Vibrace u obojků funguje jako mezistupeň zvukových a elektrostatických korekcí, nebo jako samostatnou variantu. Můžete zakoupit obojek, který využívá vzrůstající intenzitu vibrací.
Pouze vibrace: PetSafe vibrační obojek, vibrační obojek BarkWise
- Protištěkací obojky s impulzem
Varianta korekcí s impulzem patří mezi nejúčinnější typy korekcí. Mezi elektrodami zařízení na obojku proběhne slabý elektrostatický výboj, který je v kontaktu s kůží psovi nepříjemný asi jako lehké kousnutí. Pokud zacházíte s obojkem podle instrukcí, není žádný důvod, proč by měl pejskovi ublížit. Korekce impulzem také často doprovází zvukové a vibrační varianty upozornění.
Jen impulz: PetSafe Little Dog Deluxe, SportDog NoBark 18 Deluxe
Čtěte také jak vybrat obojek proti štěkání?
- Protištěkací obojky s kombinací korekcí:
Vibrace + Impulz: Petrainer Pet 850, Dogtra iQ No Bark, Canicalm First
Vibrace + Zvuk: Patpet 258 V, Iki Voice
Vibrace + Zvuk + Impulz: Aetertek AT-919A, Garmin Delta Smart 4v1
Zvuk + Impulz: Petrainer Pet 852, Petrainer Pet 583, PetSafe big Dog Deluxe
Ultrazvuk + Vibrace: Motorola Bark 200U, Canicalm Sonic