Psí tlapky v zimě trpí - jak o ně správně pečovat?
Zimní období je v mnoha ohledech náročné. Sami na sobě pozorujeme, jak mráz a sníh vysušují pleť. Trpí také tlapky pejsků, a to především ve městech, kde se solí chodníky. Věnujte proto v zimě zvýšenou pozornost péči o tlapky pejska. Jak na to? A jaké přípravky můžete použít?
Námraza, chodníky posypané solí nebo ostrým kamením, zledovatělé kusy, které psíkům uvíznou mezi polštářky tlapek. To vše jim znepříjemňuje život. Můžete si všimnout, že kůže na jejich tlapkách praská a v některých případech mohou vzniknout i boláky, které pejskům velmi znepříjemňují chůzi. Péče o tlapky psů je proto v zimě nutností.
Prevence pro zdravé tlapky psů
Možná máte oblíbené místo, kde pejska venčíte po většinu roku. Během zimy byste měli venčení přizpůsobit aktuální situaci. Psí tlapky budou trpět na ostrém ledu a zledovatělém chodníku, především když sníh roztaje a potom znovu zmrzne, působí jako struhadlo. Lépe než na takovém povrchu se s pejskem proběhněte na místech, kde ještě zůstává sněhový poprašek, vyhnete se tak i možným zraněním (například tržným ranám na tlapkách).
Tlapky umývejte a mažte
Současně pamatujte na to, že bolest psům způsobují i materiály používané na posypy chodníků. Většinou je to sůl, škvára nebo jejich kombinace. Psi si mohou poranit tlapky o ostré kamínky. Také sůl může působit velmi bolestivě.
Jak to poznáte? Pejsek většinou kulhá a špatně našlapuje. Samozřejmě, ve městě se jen těžko vyhnete posypům, proto po každé procházce pejskovi omyjte tlapky, zbavte je soli a kamínků. Vyhnete se tak tomu, že pes bude tlapky olizovat a sůl i další nečistoty se dostanou do žaludku a mohou vyvolat i zvracení nebo průjem. Vysušenou kůži potom pořádně namažte mastným krémem určeným pro psy, který tlapky zregeneruje. Vybrat si můžete i ze speciální kosmetiky pro péči o psí tlapky.
Pozor na led a zmrazky v tlapkách
Někteří pejskové mají mezi polštářky tlapek vzrostlé chloupky, na něž se může během procházky nabalovat sníh a led, což pejskovi komplikuje chůzi. Pejsek kulhá, tlapku se snaží „vytřepat“ nebo si led vykousat, což není dobré v případě, že je chodník posolený. Proto věnujte pozornost samotnému stavu psích tlapek.
Během procházky zmrazky jemně odstraňujte, nebo chůzi venku zkraťte na nezbytně nutnou dobu. Po příchodu domů zmrazky nestříhejte, ale nechte je roztát a až tlapky uschnou, můžete pejskovi chlupy ostříhat, například speciálními nůžkami.
Co když jsou tlapky popraskané nebo má pejsek ekzém?
Když prevenci podceníte nebo se stane to, že tlapky pejskovi popraskají nebo se na nich dokonce vytvoří ekzém, pejskové si většinou taková místa léčí lízáním a vykusováním, což může situaci ještě zhoršit a v místě se může vytvořit zánět.
V takovém případě byste měli navštívit veterináře, který vám předepíše speciální dezinfekční a zklidňující přípravky, někdy dokonce nasadí antibiotika. Na bolavé tlapky je potom třeba nasadit neoprenové nebo kožené botičky pro psy.
S péčí o tlapky a drápky vašeho psa vám pomůžou speciální přípravky, nůžky a kleště.