Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak pečovat o oči a uši psů nebo koček?

Snad každého psa nebo kočku čas od času trápí ouška a oči. Většinou je důvodem zánět, který umí způsobit pořádnou neplechu, pokud je neléčený. Když se pejsek podezřele škrábe v uších a třepe hlavou, měli byste zpozornět. Pokud budete problém ignorovat, může to mít vážné důsledky. Důležitá je v tomto směru prevence. Podívejte se proto, jak správně pečovat o oči a uši psů i koček.

 

 

Rozumné čištění uší psů a koček

Nic se nemá přehánět, to platí i v případě péče o uši psů a koček. Škodí jak přehnaná péče, tak i ledabylost, kdy uši zvířete ignorujete. Typické je, že lidé čistí uši svých miláčků vatovými špejlemi, což ale není vždy dobrý nápad, protože maz zatlačují ještě hlouběji do ucha, a to může posléze vést ke vzniku zánětu. Zvukovody psů a koček jsou nicméně tvarované jinak, než u lidí, takže poranění při čištění uší je téměř nemožné, je ale nutné postupovat při péči o uši obezřetně. Psi mohou mít v uších různé nečistoty, které vatovou tyčinkou zatlačíte ještě hlouběji, což je pochopitelně problematické.

Mnohem šetrnější je proto používání ušních kapek, které ucho dokonale vyčistí a působí zároveň jako prevenci zánětu uší. Na trhu je jich dnes celá řada. Prověřený je například produkt Menforsan. Tento přírodní a šetrný roztok je určený k odstranění nečistot z uší a k ochraně sluchu psů a koček. V uchu působí také jako dezinfekce, hydratuje a zabraňuje infekci. Uvnitř ucha rozpouští zrohovatělé části pokožky a ušní maz.  Stačí, pokud kapky aplikujete přímo do ucha a posléze ho vytřete čistým hadříkem.

Důležité je, že tyto ušní kapky pro kočky a psy neobsahují alkohol, což doporučují veterináři. Jsou postavené na moderní technologii, kdy se využívá glycerinu, obsahují keratolytické přísady, vosk, změkčovadla a vonné látky.

 

 

Jak správně vyčistit psu uši?

Pravdou je, že jen málo psů a koček se k čištění uší staví pozitivně, většinou nechtějí držet. Cukají hlavou, kočky v sebeobraně někdy i škrábnou. Při aplikaci kapek je situace o něco jednodušší, protože je můžete aplikovat přímo do ucha i bez použití hadříku nebo vatové tyčinky.

Tady je návod, jak postupovat.

  • Přivolejte psa a pochvalte ho, že poslechl.
  • Jednou rukou přidržte psovi ušní boltec a druhou rukou aplikujte kapky.
  • Nešetřete s nimi, tekutina by měla až vytékat.
  • Potom psovi ušní boltec lehce promasírujte.
  • Potom ruku uvolněte a nechte psa, aby protřepal hlavu, je to přirozená reakce, část kapek vycákne ven, často i s nečistotami.
  • Následně zvukovod a boltec vytřete a vysušte čistým hadříkem nebo vatovým tamponkem či hygienickým ubrouskem.
  • Po takovémto výplachu ucha by měl být hadřík zašpiněný minimálně.
  • Pokud je ucho špinavé, výplach zopakujte.
  • Uši poté čistěte už jen podle potřeby, jednou za týden nebo za čtrnáct dní (prevence).
  • Pejskovi dejte za odměnu pamlsek.

Proč péči o uši nepodceňovat?

Není to přílišné piplání se psy a kočkami? Rozhodně není, zvlášť u psů totiž mohou mít zanedbané uši osudové následky. Nečištěné uši u psů mohou podpořit vznik zánětu. Psi v takovém případě třepou hlavou, snaží se tlapkou si ucho drbat a čistit si ho tak. Ucho je také může bolet – když se ho dotknete a zánět je v pokročilém stádiu, zakňučí.

V takovém případě už raději zajeďte k veterináři. Zanedbaný a neléčený zánět může nevratně poškodit sluchovod, kdy pes přijde o sluch. V některých případech může dokonce zánět ohrozit i samotný život pejska.

U psů a koček pečujte i o oči

Pravidelně byste měli pečovat také o oči psů a koček. Pravidelně je prohlédněte, ne nadarmo se totiž říká, že oči jsou oknem do duše, ale také ke zdraví. Lesk v očích je známkou dobré kondice psa, naopak jakoby povadlé a unavené oči můžou značit nemoc. Psům i kočkám se mohou tvořit v koutcích oka ospalky, ale to je přirozené. Odstraní si je bud sami při mytí tlapkou, nebo je odstraníte vy jako hodný páníček. Neodstraněné ospalky mohou působit potíže, protože oči mohou zalepovat. Při čištění očí můžete použít také přípravky, které oční okolí vydesinfikují.

Pokud má váš pejsek dlouhou srst, měli byste ji pravidelně zastřihávat, aby přerůstající chlupy nezasahovaly do očního okolí. Po procházce v prachu (ulice, polní cesta apod.) byste měli oči svému psímu příteli vymýt, například některým z přípravků k tomu určených. K péči o oči psů i koček lze doporučit například roztko Menforsan určený pro ošetření vnějšího okolí očí. Jde o přírodní produkt je bez umělé parfemace nebo barviv. Dobře odstraňuje suché skvrny a ospalky. Výrobek neobsahuje alkohol a má stejné pH jako kůže zvířete. Aplikace je jednoduchá – nanesete trochu přípravku na čistý hadřík nebo tampon a jemně oči očistíte.  

Péče o oči psa nebo kočky pomáhá předcházet různým zánětům nebo výtoků. Pokud se přesto objeví, neváhejte a odvezte pejska k veterináři.

TIP: Přípravky Menforsan můžete použít také při péči o srst psů a koček nebo při péči o jejich tlapky.