Jak cvičit psa a naučit ho základní povely
Když si přivezete domů štěňátko nebo už odrostlejšího pejska z útulku, jakmile se u vás zabydlí a trochu si zvykne na nové prostředí, je třeba začít s postupným výcvikem. Jen vycvičený a poslušný pes vám bude spolehlivým parťákem, kterého s sebou můžete vzít do lesa i do společnosti. Jak cvičit psa a naučit ho základním povelům?
Cvičit psa vyžaduje disciplínu a trpělivost ze strany lidí. Když se výcvik nedaří, chyba většinou není v pejskovi, ale v nás, ačkoli je těžké si to připustit. Jakmile s výcvikem psa začneme, musíme dodržovat některá pravidla a především být důslední – jen tak docílíme úspěchu a oboustranné důvěry, která je základem zdravého vztahu mezi psem a jeho páníčkem.
Zásady při výcviku psa
- Dávejte svému psu jasné pokyny. Pes musí rozumět tomu, co po něm chcete. Vyberte si, jaké povely mu budete dávat a nezaměňujte je. Pokud chcete psa přivolat, volejte například stále „ke mně“ a nikoli jednou „ke mně“ a podruhé „pojď sem“.
- Odměňujte a chvalte. Pokud se psovi povede zvládnout pokyn, pochvalte ho a odměňte ho. Mějte s sebou dostatek pamlsků – stačí jen malé drobné kousky.
- Cvičit pejska by měl vždy jen jeden člen domácnosti, který bude mít pozici „vůdce“ smečky. Jinak bude pejsek zmatený.
- Pejsek bude pozornější a nebude si chtít tolik hrát, když ho necháte před samotným výcvikem vydovádět.
- Cvičte vždy jen několik minut v kuse (např. 5 minut) a pak dopřejte pejskovi i sobě pauzu.
- Vždy nemusí být dobrý den, takže když se cvičení nedaří, nebuďte zbytečně nervózní a nechte vše na jindy.
- Cviky vždy opakujte – klidně několikrát denně v krátkých intervalech.
- Pozor na přehnané tresty. Pokud pes bude provádět doslova „psí kusy“, můžete mu vyhubovat jen ve chvíli, kdy ho při tom načapáte. Když například udělá doma loužičku a vy ho budete chtít po hodině kárat, postrádá to smysl. Většinou funguje důrazný pokyn „ne“ nebo „nesmíš“ a vytahání za kůži za krkem.
- Cvičit začněte doma. Domácí prostředí, které pejsek zná, je vhodné pro začátek výcviku. Když pejsek začne zvládat pokyny, můžete ho vzít i do veřejných prostor a trénovat poslušnost v parku nebo třeba na ulici.
- Cvičte psa postupně. Začínejte s jednoduchými pokyny a cviky, pokud je pejsek zvládne, postupuje dál. Jak by povely měly jít za sebou, uvádíme níže.
- Buďte trpěliví. Někteří pejskové jsou učenlivější, jiní potřebují pokyn zopakovat víckrát.
- Vhodné je psa také socializovat. Proto neváhejte zajít na cvičák, kde se setkáte se zkušenými kynology, kteří vám pomůžou a poradí.
- Neváhejte využít výcvikové obojky. Dnes je běžně využívají i profesionální kynologové, takže není důvod se za to stydět.
Kdy začít štěně cvičit
Platí, že zhruba do 4 měsíců bychom neměli štěně příliš zatěžovat. Pejsek roste a vyvíjí se, takže nadměrná zátěž by mu mohla způsobit komplikace. Přesto je vhodné alespoň se základním výcvikem a socializací začít.
Cviky dle stáří štěněte
- Od 2 měsíců – učíme pejska slyšet na jméno a zavolání, zvykáme ho na domácí prostředí i ruchy ulice, učíme ho čistotě.
- Od 3 měsíců – začínáme mu ukazovat, co nesmí – například povelem „ne“ nebo „nesmíš“, učíme ho přiběhnout na zavolání a začneme s povelem „sedni“.
- Od 4 měsíců – učíme pejska zůstat na místě s povelem „čekej“ nebo „zůstaň“, navykáme ho na vodítko a cvičíme chůzi u nohy.
- Od 5 měsíců – aportujeme a trénujeme chůzi u nohy bez vodítka.
- Od 6 měsíců – přidáváme další dovednosti (např. výcvik v terénu).
Přivolání psa – nejdůležitější povel
Zkušení kynologové říkají, že pokud pes nepřiběhne na zavolání, není možné pokračovat v dalším výcviku. Povel „ke mně“ začněte proto cvičit už v útlém štěněcím věku. Napřed pejska oslovte, získejte jeho pozornost a následně přidejte pokyn. Základem úspěchu je vysvětlit pejskovi, co od něho povelem „ke mně“ vlastně žádáte.
Udělejte napřed jen několik kroků od pejska, oslovte ho a přidejte pokyn. Když za vámi přijde, odměňte ho, aby věděl, že vše udělal správně. Vzdálenost prodlužujte. Když k vám pejsek na zavolání přijde, nikdy ho nekárejte za něco, co udělal před tím. Nespojí si totiž tyto souvislosti. Psa ihned po přivolání nepoutejte, ale napřed ho odměňte a pohlaďte. Nebude si tak spojovat přivolání s připoutáním na vodítko.
Chůze u nohy
Asi od 4. měsíce bychom měli začít s výcvikem důležitého povelu, totiž s chůzí u nohy. To se trénuje napřed na vodítku a posléze bez vodítka. Pes by měl jít ideálně na prověšeném vodítku a neměl by tahat. Pozor, vždy trénujeme chůzi u levé nohy! Pravé rameno pejska by mělo stále udržovat úroveň nohy páníčka a pes by se měl přizpůsobit rychlosti chůzi.
Jak na to? Napřed si pejska zavolejte k sobě. Přidejte povel k noze a nasměrujte ho tak, že ho zezadu kolem nohou přitáhnete ke své levé noze. Kousek popojdeme a znovu psa zavoláme a přidáme povel „k noze“. Takto několikrát opakujeme a vždy pejska pochválíme a odměníme, pokud k noze přijde. Pejska poté můžeme připnout na vodítko a začít trénovat chůzi u nohy. Opakujeme povel „k noze“ a pomocí vodítka korigujeme jeho chůzi. Ideálně by měl pejsek posléze přestat potřebovat vodítko a poslušně kráčet u naší nohy. Pozor, ani při tomto cviku nezapomínejte na přestávky.
Základní povel sedni
K vůbec základním povelům, na které by měl pes reagovat, patří „sedni“. Psa opět oslovte a přidejte povel „sedni“. Pokud stojí, můžete mírně zatlačit na jeho zadek nad ocasem a ukázat mu, co povelem myslíte. Pochvalte ho a odměňte. Poté zase opakujte. Naučit psa povelu „sedni“ není složité. Buďte důslední, trpěliví a nezapomeňte pejska chválit.
Povel „lehni“
Kromě povelu „sedni“ by mělo štěně zvládnout i povel „lehni“. Ten je už těžší, ale rozhodně patří k základnímu výcviku, který můžete zvládnout. Tento povel navazuje na pokyn „sedni“, takže byste s jeho učením měli začít až v době, kdy pejsek zvládnul předchozí povel. Psu nejprve řekněte, aby si sedl, vyslovte povel „lehni“ a natáhněte pejskovi přední nohy tak, aby si skutečně lehl – když pejsek zůstane ležet i bez vaší pomoci, následuje pochvala. Následně trénujte povel „lehni“ už bez vaší pomoci.
Zůstaň – další základní povel
K základnímu výcviku psů patří i povel „zůstaň“. Využijete ho mnohokrát v praxi, takže se vyplatí věnovat mu pozornost. Psa nejprve usaďte povelem „sedni“ a přidejte pokyn „zůstaň“. Odejděte několik kroků. Pokud pes čeká, přivolejte ho k sobě a pořádně ho pochvalte a odměňte. Postupně vzdálenost i čas přivolání prodlužujte. V pokročilejší fázi výcviku odejděte třeba za roh a poté se vraťte. Takto vychovaný pejsek na vás potom dokáže počkat třeba před obchodem, protože bude vědět, že se mu jeho páníček vrátí.
Dnes jsme si v článku ukázali, jak cvičit psa a naučit ho základním povelům. Jednotlivým povelům se budeme detailně věnovat ještě v samostatných článcích. Pokud i tak nemáte dost a chcete se dále vzdělávat, přečtěte si průvodce výcvikem psa na našem partnerském magazínu.