Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Instalace dvířek pro psy a kočky: Kde a jak je namontovat?

Pořídili jste svému kočičímu nebo psímu miláčkovi dvířka, která se chystáte namontovat na vstupní dveře vašeho domu nebo garáže? Přemýšlíte, jaký postup montáže zvolit? A kam dvířka umístit? Podívejte se na náš návod, který vás provede instalací dvířek pro psy krok za krokem.

Dvířka dávají psům a kočkám svobodu. A vám také. Odpadá totiž neustálé otevírání a zavírání hlavních vchodových dveří, když si váš rozpustilý kocour vzpomene, že chce ven. Dvířka pro psy se s úspěchem používají také v západní Evropě nebo v Americe. Zvířatům dávají možnost vyvenčit se, když to potřebují, a současně je pustí dovnitř, když se chtějí vrátit do pelíšku, protože se venku například rozpršelo. Kromě toho je možné dvířka použít i v interiéru, například jako mezipokojové. O dalších výhodách a možnostech dveří pro psy a kočky si můžete přečíst v článku Dvířka pro psy a kočky vám ušetří teplo i čas! a my už se teď podíváme, jak na jejich instalaci.

 

Ještě než dvířka namontujete, pozor na kvalitu

Už při výběru dvířek pro psy a kočky se zajímejte, z jakého materiálu jsou vyrobeny a jaký je jejich design. Usnadní vám to jejich montáž a současně předejdete komplikacím při jejich užívání. Dvířka by se měla dobře otevírat, ale současně skvěle těsnit, takže snížíte úniky tepla, zamezíte napršení do předsíně nebo vstupu nezvaných hostů, jako je hmyz nebo myši. Klíčové je vybrat správné rozměry dvířek, aby se jimi pejsek dobře protáhl. Pejska si proto pořádně změřte a potom teprve dvířka vyberte – zohledněte výšku i šířku psa. Dobrou zprávou je, že se vyrábí dvířka pro docela malá plemena až po největší rasy. Přečtěte si proto více o výběru dvířek pro kočky a psy nebo se rovnou podívejte, jaká dvířka pro psy a kočky jsou na trhu.

 

Kam dvířka pro psy a kočku umístit?

Nejlépe se vám budou dvířka pro psa nebo kočku montovat do obyčejných venkovních dveří nebo do vnitřních dveří. Namontovat je lze téměř do všech materiálů, ať už jsou dveře z masivu, dřevotřísky, plastu, skla nebo kovu. Většina dveří má tloušťku kolem 3 až 5 cm, takže montáž není náročná. Dveře také můžete pro snadnější montáž vyjmout z pantů, a pokud si nejste jisti svým kutilským umem, odvézt je například do nejbližší dílny, kde vám odborníci dvířka pro psa namontují.

Snadná a jednoduchá bude především montáž u hladkých a jednoduchých (nezdobných) dveří. V případě zdobných dveří, například kazetových nebo vitrážových, je nutné zohlednit jejich konstrukci a zvážit, kam dvířka pro psa nebo kočku umístíte. Obezřetnost je nutná také v případě montáže dvířek do prosklených částí dveří, přičemž platí, že dvířka lze umístit do jednovrstvého skla, do dvojskla je montáž komplikovaná a v některých případech nemožná.

Dvířka pro kočku nebo pro psa můžete kromě dveří umístit také do zdi, to ale vyžaduje už drobné stavební zásahy. Ve zdi můžete udělat například tunel a dvířka do něho vsadit. Nebo ve stěně vybudovat výklenek, zeď ztenčit na výšku cihly nebo k přípravě výřezu použít sádrokarton.

 

 

Montáž dvířek pro psy a kočky

Den D nastává. Dvířka pro svého psa nebo kočku máte vybrané, chystáte se na jejich montáž. Nutné je vybavit se potřebným náčiním. Rozhodně si připravte:

  • Elektrickou nebo ruční pilku
  • Křížový šroubovák
  • Vrtačku
  • Metr a tužku
  • Vodováhu

 

Při instalaci dvířek pro psa nebo kočku platí rčení: dvakrát měř, jednou řež, protože špatně vyměřená a vyříznutá díra do vašich vstupních dveří se bude jen těžko napravovat. Při montáži zohledněte také materiál dveří. Se dřevem nebo dřevotřískou se pracuje dobře, ale v případě skleněných raději přenechejte práci odborníkovi.

  • Začněte tím, že si změříte výšku vašeho psa. Spodní část dvířek by měla dosahovat zhruba k začátku jeho hrudníku. Tak zajistíte, že se zvířeti bude pohodlně vcházet a vycházet.
  • Pamatujte při tom, že pejskové se dvířky neplazí, ale prolézají, takže napřed prostrčí hlavu, potom přední nohy, trup a nakonec protáhnou zadní nohy. Proto výšku umístění dvířek zvolte podle těchto kritérií.
  • Změřte si následně rozměry dvířek a obkreslete si je na dveře.
  • Pilkou vyřízněte do dveří otvor, který jste si naměřili a vyznačili tužkou.
  • Dvířka potom upevněte podle návodu od výrobce šrouby.

 

Video! Montáž dvířek pro psy a kočky

Podívejte se na video a další návody instalace dvířek pro kočky a psy.

 


Související produkty