Protištěkací obojky: výchova nebo týrání psa?
Obojky proti štěkání pro psy možná znáte z nekonečných diskusí o týrání psů a účinnosti takového opatření. Faktem je, že v diskusích většinou najdete pouze domněnky přispěvatelů, kteří se s obojkem v praxi vůbec nesetkali. Zoufalým majitelům štěkajících psů tak nezbývá než brečet, protože odpověď na svůj problém zde nenajdou. Pokud chcete štěkacím obojkům lépe porozumět, čtěte dále.
Jak tyto obojky skutečně fungují?
Obojky proti štěkání jsou k dispozici se slabým nebo silnějším varováním psa (tzv. korekcí). Můžete si tedy vybrat z typů pro citlivé a temperamentní psy, stejně jako z obojků pro eliminaci štěkání nebo vytí psů. Varovné signály vysílá obojek, když pes štěká, a nahrazuje tak váš výchovný povel, když nemůžete být se psem doma.
Jaké jsou korekce nebo výstražné či varovné signály pro psa?
Obojek se aktivuje, když pes štěká nebo vyje, a vydává nízkoúrovňové varování (tón, vibrace nebo slabý puls). Pokud se pes zastaví, obojek neudělá nic. Korekce se však postupně zvyšují s dalším štěkotem, vždy do určité míry a pouze do určité hranice. Bezpečnostní zámek zastaví obojek, pokud pes štěká nad tento limit nebo štěká nepřetržitě déle než jednu minutu. Po několika minutách se cyklus opakuje, pokud pes pokračuje ve štěkání.
Každý pes přece štěká - k čemu je potom protištěkací obojek dobrý?
Štěkání je pro psa sice přirozený způsob dorozumívání, ale i takové štěkání má určité meze. Jde hlavně o situace, kdy váš pes štěká z nudy, vynucuje si pozornost nebo prostě nedokáže být sám. Takové štěkání snadno přechází ve zvyk a váš mazlíček se stává rušitelem pro své okolí. Pokud jeho chování nezastavíte, podpoříte jeho neposlušnost a v nejhorším případě čelíte výhrůžkám, že vám sousedi otráví psa. Vaše snaha nalézt rychlé a účinné řešení podobných situacích je zcela pochopitelná.
Jak protištěkací obojek pomůže odstranit rušivé štěkání mého psa?
Z principu fungování obojku vyplývá, že na rozdíl od jiných metod reaguje vždy okamžitě při zaštěkání psa. Váš čtyřnohý parťák si tak spojí své štěkání s varovným signálem. Zapamatuje si, že signály postupně narůstají, a proto štěkat ustane.
Neodnaučí se můj pes štěkat úplně?
Obojek dávejte pejskovi jen v situaci, kdy obvykle štěká rušivě, a po té obojek zase vždy sundejte. Pes si zapamatuje, že štěkat nesmí pouze s obojkem na krku, za jiných okolností však své instinktivní štěkání nezmění.
Přečtěte si více o výběru protištěkacích obojků a další výchovné tipy!
Jsou protištěkací obojky týráním psa?
Vhodné použití obojku závisí na majiteli stejně tak, jako výchovné použití např. vodítka pro psa. Buď chcete psa vychovat, nebo trestat násilím, a proto je třeba s každou metodou a pomůckou zacházet zodpovědně. Výběru i zacházení s obojkem je třeba věnovat pozornost a volit obojek s korekcí na míru vašemu psovi. Zařízení používejte k podpoření výchovy pro zdravé, neagresivní psy od 6ti měsíců věku. Pes musí rozumět základním povelům, aby si dokázal uvědomit, co od něj žádáte. I odstranění štěkotu s obojkem proti štěkání vyžaduje váš povel. První použití vyzkoušejte pod vaším dohledem a nikdy nezakupujte neautorizovaná zařízení bez záručního listu a deklarované odpovědnosti. Je to stejné, jako u kterékoliv jiné výchovné metody.
Správně nastavená korekce psa nebolí, ale je mu nepříjemná, tak jako vaše pokárání nebo škubnutí za vodítko. Obojek je výchovnou pomůckou, která se jako jiné metody musí správně používat.
Jaký obojek mám vybrat právě pro svého psa?
Pokud si sami na výběr netroufáte, obraťte se na odborníky. My jsme připraveni vám vždy poradit, obojek doporučit a nechat vyzkoušet. Nebo využijte naše návody pro výběr a správné používání obojků proti štěkání. Volba obojku se potom řídí podle plemene psa - jeho velikosti a citlivosti. Zvolit můžete obojky s extra nízkou škálou impulzů, s automatickým nebo manuálním nastavením. Některé typy nabízejí možnost impulz blokovat nebo využívají pouze vibraci, ultrazvuk či sprej.