Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa štěkat venku

Děsí váš miláček běžce a projíždějící cyklisty? Nadávají vám kolemjdoucí, na které pejsek pořád a pořád vyjíždí? Jste přesvědčení o tom, že jim nic neudělá, jenomže musíte uznat, že to oni přece nevědí. A koneckonců ani vy sami.

Psi si štěkáním vynucují pozornost, chtějí si hrát nebo vyjadřují strach. Ať už je příčina jakákoliv, jsou zkrátka situace, kdy strašení kolemjdoucích není žádoucí. Důvodem štěkání může být stesk nebo úzkost, ale také rušivé předměty jeho zájmu. Proč váš pes štěká na venkovní podněty? A co s tím?

 

Co dělat, když pes štěká z úzkosti?

Nejčastější příčinou je to, že se zvíře bojí a není si jisté. Krotit psa na procházce je něco jiného než kontrolovat jeho chování v době, kdy jste v práci a musíte ho nechat samotného na zahradě. Prvním krokem je samozřejmě docílit toho, aby se před vaším odchodem vyřádil a unavil. Sáhněte si do svědomí, jestli se svému miláčkovi dostatečně věnujete, teprve potom má smysl zabývat se dalšími původci jeho zoufání.

I majitelé, kteří se svému psovi stoprocentně věnují, musí zkrátka někdy odejít do práce nebo na nákup. Jestliže venku za plotem štěká na zděšené kolemjdoucí, přestože jste vyzkoušeli už všechno, možná vám pomůže elektronický protištěkací obojek. Současné elektronické obojky jsou velmi šetrné a disponují například i funkcí pro nahrání povelů, takže pes může slyšet váš hlas, i když jste zrovna pryč.

Pořiďte pejskovi hračku

Ať už vsadíte na obyčejný míček nebo kost, která v době vaší nepřítomnosti psa zaměstná alespoň na nějaký čas, vždycky můžete vyzkoušet ještě smart hračky. Automatické lasery nebo vrhače míčků zabaví psa na dlouhé hodiny.

 

 

Simulujte rušivé situace

Jestliže pejsek reaguje na konkrétní předmět, třeba projíždějící auto kolem zahrady, cyklisty nebo běžce, měli byste ho cvičit tak, aby si na ně postupně zvykl. Zkuste požádat nějakého kamaráda o pomoc. On bude kolem plotu opakovaně projíždět na kole nebo v autě, zatímco vy budete povelem mírnit štěkání a oceňovat nebo přímo odměňovat psa za to, že je potichu.

Můžete ho také v rámci tréninku vzít na procházku podél silnice, ale pozor, nepřežeňte to hned napoprvé. Pokud žijete na klidném místě a zvíře doopravdy neví, co je to skutečný ruch, nechte ho zvykat si na lidi a auta jen postupně.

Na procházce pejska zabavte

Zabavte ho jinou činností, aby jeho pozornost nebyla soustředěná jen na rušivý podnět. Štěká-li na procházkách, vezměte si s sebou míček nebo pamlsky, aby se nenudil a měl si pořád s čím hrát.

Poznejte svého psa

Nemůžeme se divit tomu, že pejsek štěká, když nás chrání nebo projevuje radost. Důležité je svého mazlíčka dobře poznat a dokázat vyhodnotit konkrétní situaci. Pamatujte, že trest není zrovna šťastným řešením, obzvlášť pokud přijde až několik hodin po tom, co zvíře udělalo něco špatného.