Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa čůrat doma?

Nová laminátová podlaha nebo drahá pohovka proměněná v psí záchod? Po návratu domů jste opět našli louži moči? Našim čtyřnohým svěřencům jistě prospěje důkladný trénink čistotnosti. Jak naučit psa čůrat venku? Zde je několik osvědčených metod, jak štěně i dospělého psa naučit čistotě. Odnaučení psa čůrat doma může být náročné, ale s trpělivostí a konzistencí to jde. Ať už se jedná o mladého nebo již o něco staršího psa, rozhodně nesmíte zanedbávat hygienický výcvik. Zde je několik tipů:

Vytvořte pevný režim venčení. Vyvezte psa ven pravidelně, ideálně po jídle, spaní nebo hraní. Můžete začít s častějšími vycházkami a postupně je prodlužovat. Je také důležité reagovat na signály, které vám váš pes dává - pokud je neklidný, chodí po bytě nebo čichá k zemi, je nejlepší vzít ho co nejdříve ven. Nejlepší je chodit se zvířetem na krátké (5 minut), ale časté procházky (každé 2 hodiny). Nejlepším řešením by samozřejmě bylo jít se psem ven pokaždé, když signalizuje fyziologickou potřebu. Nicméně takové štěně čůrá velmi často a nemá kontrolu nad močovým měchýřem, takže se může stát - zejména v noci - že ho nestihnete pustit ven. V takových případech si pořiďte hygienickou podložku, která dobře absorbuje moč.

Pochválení. Chvalte svého psa, když venku udělá potřebu. Pozitivní posílení může zvýšit pravděpodobnost, že bude chtít potřebu dělat venku. Když se váš pes venku vyčůrá nebo vykaká, vřele ho pochvalte. Je také dobré mít pro psa připravené pamlsky, které mu můžete hned dát. Odměny pomohou vašemu psovi uvědomit si, že by měl svou potřebu vykonávat pouze venku. Pejsek rychle pochopí, proč dostává odměnu - to bude mít vynikající vliv na jeho motivaci.

Nikdy nepotrestejte za nehodu. Když váš pes udělá potřebu doma, nikdy ho netrestejte. Trestání může vést k tomu, že se váš pes bude snažit skrývat, když bude chtít udělat potřebu. Během výcviku bychom měli projevit hodně pochopení a trpělivosti. Neměli bychom na psa křičet, trestat ho za chyby nebo mu strkat nos do výkalů. Takovým jednáním můžeme do psa vnést pouze zbytečný stres a naučit ho špatným návykům. Stačí, když výkaly uklidíte a ujistíte se, že jste důkladně odstranili veškerý zápach, který by mohl štěně svádět k opakování činnosti.

Trpělivost, trpělivost, trpělivost. Odnaučení psa může chvíli trvat, takže buďte trpěliví a vytrvalí. Každý pes se učí vlastním tempem. Buďte trpěliví a pamatujte, že změna návyků vašeho psa vyžaduje čas a pravidelný trénink. Neočekávejte okamžité výsledky - někdy to trvá déle než týden. Klíčem k úspěchu je systematické posilování pozitivního chování prostřednictvím odměn a pochval. I když to vyžaduje úsilí, zjistíte, že oddaná práce přináší hodnotné výsledky! Pokud váš pes má časté problémy s čůráním doma, může to být také známka zdravotního problému, a proto byste měli zvážit návštěvu veterináře. Hlavním faktorem, proč pes neudrží moč, je nemoc. Pes, který se dosud staral o své potřeby venku a najednou přestal, je s největší pravděpodobností nemocný.