Na rozdíl od banální rýmy, jak ji známe u člověka, může ta kočičí ohrozit naše mazlíčky na životě. Proč tolik chovatelů její léčení stále podceňuje? Včas neléčená rýma vede u koček k sekundárním infekcím a může končit smrtí. Jak nemoc poznat? Kdy může představovat riziko a jak mu předejít?
Příznaky se liší podle rozsahu i původce nákazy. Nekomplikovaná rýma je častěji způsobena bakteriemi (chlamydie či mykoplazmy) a prozradí ji vodnatý sekret z nosu, slzení očí, zvýšená teplota, kýchání, únava až nechutenství. Rizikovější bývá rýma vyvolaná viry (herpes virus, kaliciviry), kterou poznáte také vysokou horečkou, hnisavým hustým sekretem z nosu a bolestivými vředy v dutině ústní či oblasti očí. Nechutenství přechází až v anorexii, může se objevit apatie a stížená pohyblivost. Tyto příznaky jsou již alarmující.
Nebezpečí kočičí rýmy spočívá v napadení organismu druhotnou (tzv. sekundární) infekcí. Infekce se tak kombinují, oslabují organismus a páchají doživotní zdravotní újmy až uhynutí kočky. Je nutná včasná návštěva veterináře, důsledná léčba a pravidelná vakcinace.
Působištěm nákazy jsou obvykle místa s vyšším výskytem koček, včetně bytových, protože nemoc má i latentní, bezpříznakovou formu. Také každá kočka, která prodělala virové onemocnění se i po uzdravení stane přenašečem.
K přenosu na hostitele dojde kontaktem s kapénkami - kýchání, sliny, sekret z očí či nosu nebo kontaminovanými předměty - společná toaleta, jídelní misky, hračky, deky atd.
Onemocnění mohou rovněž vyvolat nevhodné podmínky - nedostatečná hygiena, chladné prostředí, průvan, stres, kontakt s oblečením, které mohlo být kontaminováno venku atd.
Zajímalo by vás také, jak řešit kočičí hygienu pro více koček v domácnosti?
Diagnózu lze určit pouze na základě stěru ze zasažených sliznic. Ze vzorků veterinární lékař pozná rozsah postižení a původce nákazy. V rizikových případech je nutné také vyšetření krve. Lékař nasadí příslušné léky, obvykle antibiotika a další postup léčby. Závažnější stav může vyžadovat někdy také infuzní terapii až hospitalizaci. Nikdy nezkoušejte kočce podat léky určené pro člověka, jsou pro ni jedovaté!
Po zaléčení rýmy dodržujeme vhodný režim a optimální podmínky. Kočku necháme pravidelně vakcinovat.
Několik rad na závěr, které jsou jednoduché, ale v denním shonu na ně možná nechtíc zapomínáme: