Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Rýma u kočky: léčení, rizika a správná péče

Na rozdíl od banální rýmy, jak ji známe u člověka, může ta kočičí ohrozit naše mazlíčky na životě. Proč tolik chovatelů její léčení stále podceňuje? Včas neléčená rýma vede u koček k sekundárním infekcím a může končit smrtí. Jak nemoc poznat? Kdy může představovat riziko a jak mu předejít?

 

 

Kočičí rýma - jak odhalit příznaky a kdy je třeba jednat?

Příznaky se liší podle rozsahu i původce nákazy. Nekomplikovaná rýma je častěji způsobena bakteriemi (chlamydie či mykoplazmy) a prozradí ji vodnatý sekret z nosu, slzení očí, zvýšená teplota, kýchání, únava až nechutenství. Rizikovější bývá rýma vyvolaná viry (herpes virus, kaliciviry), kterou poznáte také vysokou horečkou, hnisavým hustým sekretem z nosu a bolestivými vředy v dutině ústní či oblasti očí. Nechutenství přechází až v anorexii, může se objevit apatie a stížená pohyblivost. Tyto příznaky jsou již alarmující.

Nebezpečí kočičí rýmy spočívá v napadení organismu druhotnou (tzv. sekundární) infekcí. Infekce se tak kombinují, oslabují organismus a páchají doživotní zdravotní újmy až uhynutí kočky. Je nutná včasná návštěva veterináře, důsledná léčba a pravidelná vakcinace.

 

Jak se rýma přenáší?

Působištěm nákazy jsou obvykle místa s vyšším výskytem koček, včetně bytových, protože nemoc má i latentní, bezpříznakovou formu. Také každá kočka, která prodělala virové onemocnění se i po uzdravení stane přenašečem.

K přenosu na hostitele dojde kontaktem s kapénkami - kýchání, sliny, sekret z očí či nosu nebo kontaminovanými předměty - společná toaleta, jídelní misky, hračky, deky atd.

Onemocnění mohou rovněž vyvolat nevhodné podmínky - nedostatečná hygiena, chladné prostředí, průvan, stres, kontakt s oblečením, které mohlo být kontaminováno venku atd. 

 

Zajímalo by vás také, jak řešit kočičí hygienu pro více koček v domácnosti? 

 

 

Rizikové faktory:

  • Oslabená imunita - obvykle způsobená jiným onemocněním nebo rekonvalescencí, chladným počasím, ale také stresem kočky, nedostatečným obsahem živin v potravě apod.
  • Neočkovaná kočka - ať už je váš mazlíček venkovní nebo čistě domácí, s očkováním neváhejte! Majitelé tuto skutečnost často přehlížejí, protože neexistuje žádné povinné očkování koček, nařízené legislativou. I bytová kočka se však nakazí snadno, klidně prostřednictvím vašich bot a vy nebudete připraveni
  • Stáří kočky - mladé kočky s nedovyvinutou imunitou či naopak kočičí senioři s vyčerpanou imunitou
  • Stres a zima - nepodceňujte u koček psychickou kondici ani prostředí. Kočka je velmi choulostivá na teplotní podmínky a stres se projevuje velmi  nenápadně. Věnujte jim pozornost.
  • Kočičí mazlíčci patří k těm, kteří málokdy dají své potíže najevo. Tato statečná kočičí vlastnost však mívá fatální následky. Raději proto reagujte okamžitě, jakmile se vám něco nezdá. Viditelná bolest u kočky může být také poslední.

 

Léčení kočičí rýmy

Diagnózu lze určit pouze na základě stěru ze zasažených sliznic. Ze vzorků veterinární lékař pozná rozsah postižení a původce nákazy. V rizikových případech je nutné také vyšetření krve. Lékař nasadí příslušné léky, obvykle antibiotika a další postup léčby. Závažnější stav může vyžadovat někdy také infuzní terapii až hospitalizaci. Nikdy nezkoušejte kočce podat léky určené pro člověka, jsou pro ni jedovaté!

Po zaléčení rýmy dodržujeme vhodný režim a optimální podmínky. Kočku necháme pravidelně vakcinovat.

 

Režim vhodný pro dobrou kondici a zdraví vaší kočky

Několik rad na závěr, které jsou jednoduché, ale v denním shonu na ně možná nechtíc zapomínáme:

  • O imunitu koček pečujte dostatečně vyhřátým prostorem, hřejivým nebo zdravotním pelíškem s termoregulací pro údržbu optimálního klimatu, vhodnou zdravou stravou a vaší pozorností - ta nejlépe chrání kočku před stresem.

 

  • Krmení má být dostatečně pestré s přísunem vhodných vitamínů a minerálů. U koček se zaměříme na podporu močového traktu, ledvin i jater. Podpůrné jsou byliny a vitamíny ze zeleniny či ovoce. Zvláště dohlížíme na zdravou střevní mikroflóru koček a prevenci bezoárů. Trávicí trakt udržujte v kondici podáváním kočičí trávy nebo pročišťující rostlinné pasty.

 

  • Imunitu kočky chráníme dostatečnou hygienou okolí, toalety i jídelních misek.

 

  • Kočku necháme pravidelně očkovat a také ji bereme na potřebná vyšetření!




 

 

 

 

 

 

 


Související produkty