Zvíře není věc! Nenadělujte o Vánocích jako dárek psa

Nadílet k Vánocům radost? Tak to má přece být. Jestli ale zvažujete nadělit pro radost i nějaký "živý dárek", vezměte napřed rozum do hrsti a raději tento úmysl vzdejte. Proč? Zvíře není věc, patří k němu vztah, starost a zodpovědnost. A proto není na místě, udělat z domácího mazlíčka dárek. Dokazují to psy a kočky natěsnaní v útulcích na každý rok po Vánocích.

 

 

Co musíte před výběrem mazlíčka zvážit? 

Zvíře pořizujte vždy až po společné úvaze s budoucím majitelem. Jistě si nejraději vybere zvíře sám. Je to přece parťák na spoustu let! Seriózní chovatelé či útulky také adopci psa odsouhlasí až se s vybraným pejskem blíže seznámí budoucí majitel a zváží dostupné podmínky. Zazvonit u dveří a ukázat prstem na štěně nedokazuje, že jste na péči o psa připraveni.

  • Jaké plemeno bude nejvhodnější? Bernardýna nelze chovat v paneláku, husky a severská plemena potřebují denně vybít spoustu energie a do boudy se nehodí. A takový jack russel, to je moc milý a malý pejsek...ve skutečnosti byste však jen těžko našli stejně čilé a temperamentní plemeno jako je právě jack russel. Informujte se tedy předem a nechte si poradit odborníky.
  • Je zájem budoucího majitele dlouhodobý? Pes je závazek minimálně na 10 - 15 let. Bude s vámi i v období dovolené, volného i pracovního času. Vyžaduje venčit i v dešti nebo v mraze, vydovádět a vycvičit.
  • Máte na pořízení psa potřebné finance? Peněžní výdaje za psa se v případě onemocnění nebo úrazu výrazně zvýší, běžná pravidelná péče potom šplhá k tisícům.
  • Věnujete zvířeti čas? Pokud pravidelně pracujete přes časy nebo vyjíždíte na služební cesty, není pes správnou volbou. Pes potřebuje soustředěnou pozornost, ani po procházce nezůstane jen tak sedět v koutě. Samotou trpí a můžete mít problémy i se sousedy, pokud vám pes celý čas o samotě proštěká.

Mohlo vy vás také zajímat, jakým chybám se vyvarovat při výcviku psa?

 

 

Smutek v útulcích: Skutečně si obdarovaní zvíře přáli?

Nejdřív vánoční veselí, potom opuštěné zvíře v útulku nebo hladové mezi odpadky. Tyto příběhy řeší v útulcích rok co rok. Některé stanice v tento čas zvířata nevydávají vůbec. Právě o svátcích totiž lidé rozhodují impulzivně a pod vlivem svátečních emocí. Vše ale končí bolestí opuštěných zvířat. 

Co je špatného na rozdávání živých dárků? Vlastně všechno. Takové závazky prostě nelze rozhodnout za jiné. Zamyslete se, co vás k myšlence skutečně vedlo. Nepřeje si vaše babička v důchodu raději cestovat, než venčit psa i po tmě a v náledí? Budou děti pejska zbožňovat, až doma nadělá loužičky nebo něco rozkouše? Kdo chce mít potom na svědomí, že pejsek skončí na ulici nebo v útulku? Víte něco o výcviku a může se psovi v začátku někdo celé dny věnovat?

 

 

Pes není dárek! Raději děti připravte na zodpovědnost...

Samostatnou kapitolou je nadílení zvířat dětem. Dětské představy se podobají idylickým filmům a mají daleko k opravdové zodpovědnosti. Než darujete dítěti čtyřnohého mazlíčka, zvažte, jestli je celá rodina ochotná se o starost rozdělit. A jak vůbec poznáte, že má dítě o psa skutečný zájem? 

  • Navštivte s dětmi útulek. Je to nejlepší způsob, jak jim ukázat, že pejsek cítí smutek ze samoty. Nabídněte dítěti možnost se o pejsky starat prostřednictvím dobrovolné venčení. Pokud je vaše ratolest ochotná kvůli chlupáčovi opustit brzo ráno postel a půjde psa venčit také v dešti nebo v zimě, máte alespoň šanci, že vaše výchovná snaha padla na úrodnou půdu. Tvrdohlavě si počkejte klidně pár měsíců. Prvotní zájem totiž lehce opadá.
  • Udělejte si exkurzi do chovné stanice. Chovatelé vám rádi vysvětlí, co péče o psa vyžaduje, za jakých okolností se schvaluje adopce a dítě na vlastní oči uvidí, co život s pejskem obnáší.
  • Darujte dítěti např. knížku nebo mu předplaťte časopis o výchově psů. Jeho zájem buď vzroste nebo opadne.
  • Naučte dítě, že zvíře není věc, ale rozhodnutí. Užitečný dárek mu věnujete tehdy, když se třeba vydáte do útulku s nadílkou potřebných věcí pro opuštěné psy. Vlastního mazlíčka ale raději vyberte společně, po zralé úvaze všech členů rodiny.

 

 

 Související produkty

Je nám líto, ale dle zadaných kritérií nebyly nalezeny žádné položky