Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Zvíře není věc! Nenadělujte o Vánocích jako dárek psa

Nadílet k Vánocům radost? Tak to má přece být. Jestli ale zvažujete nadělit pro radost i nějaký "živý dárek", vezměte napřed rozum do hrsti a raději tento úmysl vzdejte. Proč? Zvíře není věc, patří k němu vztah, starost a zodpovědnost. A proto není na místě, udělat z domácího mazlíčka dárek. Dokazují to psy a kočky natěsnaní v útulcích na každý rok po Vánocích.

 

 

Co musíte před výběrem mazlíčka zvážit? 

Zvíře pořizujte vždy až po společné úvaze s budoucím majitelem. Jistě si nejraději vybere zvíře sám. Je to přece parťák na spoustu let! Seriózní chovatelé či útulky také adopci psa odsouhlasí až se s vybraným pejskem blíže seznámí budoucí majitel a zváží dostupné podmínky. Zazvonit u dveří a ukázat prstem na štěně nedokazuje, že jste na péči o psa připraveni.

  • Jaké plemeno bude nejvhodnější? Bernardýna nelze chovat v paneláku, husky a severská plemena potřebují denně vybít spoustu energie a do boudy se nehodí. A takový jack russel, to je moc milý a malý pejsek...ve skutečnosti byste však jen těžko našli stejně čilé a temperamentní plemeno jako je právě jack russel. Informujte se tedy předem a nechte si poradit odborníky.
  • Je zájem budoucího majitele dlouhodobý? Pes je závazek minimálně na 10 - 15 let. Bude s vámi i v období dovolené, volného i pracovního času. Vyžaduje venčit i v dešti nebo v mraze, vydovádět a vycvičit.
  • Máte na pořízení psa potřebné finance? Peněžní výdaje za psa se v případě onemocnění nebo úrazu výrazně zvýší, běžná pravidelná péče potom šplhá k tisícům.
  • Věnujete zvířeti čas? Pokud pravidelně pracujete přes časy nebo vyjíždíte na služební cesty, není pes správnou volbou. Pes potřebuje soustředěnou pozornost, ani po procházce nezůstane jen tak sedět v koutě. Samotou trpí a můžete mít problémy i se sousedy, pokud vám pes celý čas o samotě proštěká.

Mohlo vy vás také zajímat, jakým chybám se vyvarovat při výcviku psa?

 

 

Smutek v útulcích: Skutečně si obdarovaní zvíře přáli?

Nejdřív vánoční veselí, potom opuštěné zvíře v útulku nebo hladové mezi odpadky. Tyto příběhy řeší v útulcích rok co rok. Některé stanice v tento čas zvířata nevydávají vůbec. Právě o svátcích totiž lidé rozhodují impulzivně a pod vlivem svátečních emocí. Vše ale končí bolestí opuštěných zvířat. 

Co je špatného na rozdávání živých dárků? Vlastně všechno. Takové závazky prostě nelze rozhodnout za jiné. Zamyslete se, co vás k myšlence skutečně vedlo. Nepřeje si vaše babička v důchodu raději cestovat, než venčit psa i po tmě a v náledí? Budou děti pejska zbožňovat, až doma nadělá loužičky nebo něco rozkouše? Kdo chce mít potom na svědomí, že pejsek skončí na ulici nebo v útulku? Víte něco o výcviku a může se psovi v začátku někdo celé dny věnovat?

 

 

Pes není dárek! Raději děti připravte na zodpovědnost...

Samostatnou kapitolou je nadílení zvířat dětem. Dětské představy se podobají idylickým filmům a mají daleko k opravdové zodpovědnosti. Než darujete dítěti čtyřnohého mazlíčka, zvažte, jestli je celá rodina ochotná se o starost rozdělit. A jak vůbec poznáte, že má dítě o psa skutečný zájem? 

  • Navštivte s dětmi útulek. Je to nejlepší způsob, jak jim ukázat, že pejsek cítí smutek ze samoty. Nabídněte dítěti možnost se o pejsky starat prostřednictvím dobrovolné venčení. Pokud je vaše ratolest ochotná kvůli chlupáčovi opustit brzo ráno postel a půjde psa venčit také v dešti nebo v zimě, máte alespoň šanci, že vaše výchovná snaha padla na úrodnou půdu. Tvrdohlavě si počkejte klidně pár měsíců. Prvotní zájem totiž lehce opadá.
  • Udělejte si exkurzi do chovné stanice. Chovatelé vám rádi vysvětlí, co péče o psa vyžaduje, za jakých okolností se schvaluje adopce a dítě na vlastní oči uvidí, co život s pejskem obnáší.
  • Darujte dítěti např. knížku nebo mu předplaťte časopis o výchově psů. Jeho zájem buď vzroste nebo opadne.
  • Naučte dítě, že zvíře není věc, ale rozhodnutí. Užitečný dárek mu věnujete tehdy, když se třeba vydáte do útulku s nadílkou potřebných věcí pro opuštěné psy. Vlastního mazlíčka ale raději vyberte společně, po zralé úvaze všech členů rodiny.