Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

6 moderních způsobů jak ohlídat vašeho psa - 2. díl: Proč čipovat psa a k čemu vlastnit čtečku čipů?

Vítejte u druhého kola tématu "6 moderních způsobů jak ohlídat vašeho psa." Druhým zázrakem technologie, který bude brzy nařízen legislativou je čipování zvířat. A my ještě dodáme, proč je dobré zajistit si vlastní čtečku čipů.

Snímání mikročipů je možná pro mnohé majitele ještě trochu mlhavou představou. Že nejde o tajemství, ale praktického pomocníka v otázce zdraví a bezpečí chovaných zvířat si ukážeme v několika bodech tohoto článku. Nejprve si objasníme, proč vůbec čipovat psa.


1) Čipování psů a proč zvíře čipovat?

Čipování psa slouží pro snadnou identifikaci zvířete a průkaznost majitele v případě ztráty psa.  Čip se zavádí zvířeti pod kůži dutou jehlou (jako při očkování) a jeho proces není nijak bolestivý. Celý technický zázrak tvoří mikro ampulka z bioskla (velikosti rýžového zrnka) s pasivním elektronickým jádrem, na které byl naprogramován číselný kód. Jeho strukturu udává ISO norma podle  legislativy daného území. Životnost mikročipu činí asi 25 let.

Jakmile se vám chlupáč naneštěstí zaběhne, je běžnou praxí útulků, policie apod. zkoušet, zda je zvíře čipováno. Pokud jste nechali kód čipu zavést do centrálních registrů, snadno vašeho mazlíčka přiřadí k vám, jeho majiteli.

 

2) Jak to chodí, co to stojí?

Vašeho psa či kočku (nebo jakékoliv jiné zvíře) očipuje veterinární lékař uschopněný k výkonu Komorou veterinárních lékařů ČR. Celá procedura se finančně pohybuje mezi 300 - 550 kč. Kód čipu nechte potom zapsat do Centrální evidence zvířat a věcí (250 kč jednorázově) a do Národního registru majitelů zvířat (bezplatně), a to spolu se základními kontakty na vás a údaji o očkování psa. Zde jsou údaje v bezpečí, a v případě potřeby kdykoliv k dohledání.

 

3)  Kdy je čipování psů povinné?

Pokud se vám mazlíček ztratí, lze ho při nalezení podle čipového kódu v centrálním registru jednoduše dohledat. Čipy jsou však pro některé účely nařízeny přímo zákonem, jako je tomu při cestách do zahraničí. Čipování je dále povinné v některých oblastech (u nás např. v Praze) a v situacích, kdy musíte doložit původ zvířete nebo jeho vlastnictví. Identifikace kódem vám  slouží jako doklad při prodeji zvířete, krytí nebo o jeho vakcinaci. Na území ČR bude od roku 2020 čipování povinné všem.

 Myslet na bezpečnost předem se vyplatí. V případě nalezení ztraceného mazlíčka se v první řadě zkouší, zda je zvíře čipováno a lze tedy dohledat majitele v centrálním registru.

 

4) Jak funguje snímání mikročipů u zvířat?

Pro identifikaci čipu se v rámci EU používají normované pasivní kódy RFID (radio-frekvenční identifikace)  ISO 11784 a ISO 11785. Pasivní kódy nevysílají vlastní elektromagnetické pole, a proto je nelze ani sledovat pomocí satelitu, ani informace jinak získat ke zneužití. Jediný způsob čtení a prokázání kódu je použitím čtečky mikročipů, tedy na blízko. Čtečka se přikládá k povrchu těla zvířete, a jakmile se přiblíží k čipu, na displeji čtečky se objeví číselný kód čipu.

 

5) Čtečka čipů a proč mít vlastní?

Snímání mikročipů využívají veterináři, chovné stanice, útulky i běžní chovatelé. Jakmile máte po ruce čtečku, snadno a pohotově identifikujete kód čipu přiložením čtečky k místu očipování.

Každá čtečka však nesnímá všechny typy kódů, což bývá nepříjemným přikvapením při cestování do zahraničí, nebo i výstavách psů. Především v zahraničí mohou platit odlišné normy kódů, a proto čtečka, kterou mají k dispozici na celnici v zahraničí, nebude schopna přečíst  kódy užívané v rámci EU! 

Pořiďte si proto vlastní čtečku mikročipů, která bude kompatibilní s kódem na mikročipu vašeho psa. Vždy tak máte jistotu, že kód vašeho mazlíčka na hranicích, výstavách či v dalších situacích snadno identifikujete.

Vyberte si takovou čtečku, se kterou zvládnete pohotově a snadno zacházet, a která snímá kódy normované v rámci EU

 

Čtečky mikročipů jsou malá zařízení, která v blízkosti mikročipu bezkontaktně aktivují čip a zjistí tak jeho kód. Pohlídejte si, aby vaše čtečka snímala všechny typy kódů daných normou ISO 11784 a 11785. Našim zákazníkům proto  doporučujeme čtečku britského výrobce SureSense, která to umí.

 

6) Suresense, čtečka mikročipů...

je velmi jednoduchá k zacházení a zároveň snímá tělesnou teplotu z mikročipu. Chod zajistíte jediným tlačítkem a informace jsou na širokém LCD displeji výborně čitelné. S kapesními rozměry a jednoduchou obsluhou máte kdykoliv po ruce jistotu prokázání kódu vašeho mazlíčka, i přehled o zdravotním stavu. SureSense je zároveň čtečka čipů s tichým chodem, tím pádem zbytečně nestresuje citlivější zvířata.

 

 

Základní pravidla čipování:

  • Mikročip s elektronickým číselným kódem je zvířeti implantován veterinárním lékařem.
  • Aplikace je bezpolestná, žádná zdravotní rizika, dráždění či zanícení tkáně.
  • Provádí se po dosažení 6 měsíců věku psa.
  • 12-ti místný číselný kód je jedinečný a pravděpodobnost shody je 1 : 1 miliardě.
  • Čipy se implantují vždy pouze pod kůži, na levé straně krku zhruba mezi linií obojku a lopatkou.
  • Deklarovaná životnost čipů je minimálně 25 let.
  • Pouze registrované čipy zajistí dohledání majitele při ztrátě psa.
  • V některých oblastech je čipování nařízeno zákonem (platí např. v Praze)
  • Je průkazem o vakcinaci a zdravotním stavu zvířete.

 

SureSense se nejen snadno ovládá, ale dokáže odečíst z teplotních mikročipů změřit také teplotu mazlíčka.

Čip zároveň slouží zvířeti (a především jeho majiteli) jako průkaz původu a totožnosti, podobně jako občanský průkaz osobám. Kdykoliv pomocí identifikace kódu doložíte, že je váš pes očkovaný, jaký má původ, a že jste jeho majitelem. Jde také o vhodný způsob, jak dohlížet na zdraví psa, pokud vaše čtečka umí snímat třeba teplotu zvířete.