Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak se starat o psa v zimě

Venku mrzne, až praští, za okny padá sníh a vy se chumláte do péřových bund a teplých svetrů. Máte zkrátka pocit, že je ten pravý čas se naložit do horké vany nebo zalézt pod peřinu se šálkem dobrého čaje. Prostě se nechat hýčkat… Věřte, že nejen vy, ale i váš pejsek se v tomto období potřebuje cítit pohodlně.

V chladném počasí si naši mazlíčci zaslouží mnohem více pozornosti, protože jsou úplně stejně oslabení a náchylní jako my. Jen si představte, že to váš pejsek třeba přežene při běhání a celý uhorčený zůstane venku v mrazivém počasí. Každý majitel si přeje, aby byl jeho čtyřnohý kamarád šťastný a hlavně zdravý. Na co si tedy dávat v zimě pozor a jaké zásady dodržovat?

 

 

Na procházkách se pejsek vyběhá

Především v zimě je důležité přizpůsobit režim procházek stávajícímu počasí, plemenu a zdravotnímu stavu pejska. Severští psi si budou závěje užívat, kdežto čivava se v nich snadno nachladí a možná i tak trochu ztratí. Pro psa jsou, stejně jako pro vás, obtížné přechody z tepla do zimy a naopak.

Váš miláček potřebuje čas na aklimatizaci, proto byste ho měli nechat trochu proběhnout, aby se pěkně zahřál, ale pozor, nepřepínejte ho. Nechávat uříceného pejska v mrazu na zahradě není nejlepší nápad. Po procházce ho ihned osušte, popřípadě vysvlečte z oblečku. Pokud pejska myjete, nepouštějte ho ven, dříve než bude jeho srst úplně suchá.

Používejte správný šampón

Zatímco v létě je dobré používat šampón obsahující repelent, na zimu pejskovi raději pořiďte šampón s olejem a dalšími výživnými látkami. V mrazu může být jeho kůže suchá, proto si zaslouží patřičnou hydrataci. Tu mu poskytne třeba přírodní hydratační šampón Menforsan. Chybu neuděláte ani se značkou Animology vyznačující se tím, že má opravdu široký sortiment produktů speciálně vyrobených pro štěňata nebo pro psy, kteří mají černou či bílou srst.

 

Péče o tlapky je důležitá

Znáte ten nepříjemný pocit, kdy vám ve velkém mrazu popraská suchá kůže na rukou? I psi mívají problémy se svými tlapkami. Nejcitlivější částí tlapky je polštářek, na kterém mohou pejsci cítit protivnou bolest a pálení, které je způsobeno vlivem měnících se teplot, sněhem, ledem a extrémním mrazem. Po procházce byste svému miláčkovi měli omýt packy ne jen z hygienických důvodů, ale také proto, že mohou být podrážděné solí

Pořiďte pejskovi zimní obleček

Zejména menším pejskům v zimě hrozí, že prostydnou a onemocní, navíc pokojoví psi žijící ve vytopených bytech jsou samozřejmě náchylnější než ti, kteří jsou zvyklí celý den běhat před domem. Rozhodně byste neměli nic zanedbat. Že pes nosí v zimě pohodlný a stylový obleček, není žádná ostuda, takový zánět močových cest totiž není nic příjemného ani pro vašeho miláčka.

 

V zimě jsou v parcích často vidět malí pejsci, kteří se klepou jako roztřesený želé dort. Tak proč byste se měli dívat na to, jak váš mazlíček trpí zimou? Pořiďte pejskovi třeba bundu určenou do mrazivého počasí, ve které se určitě nenachladí. K dostání jsou například velice kvalitní mikroflísové overaly, jaké se vyrábí pro různě veliké psy, voděodolné reflexní vesty udržující pejska v suchu a teple nebo pláštěnky do deště a vlhkého počasí.

Dopřejte domácímu mazlíčkovi pestrou stravu

Nejlepším a nejzákladnějším pravidlem, jak udržet pejska v kondici i v zimě, je posílit jeho imunitu tím, že mu dopřejete zejména dostatek vitamínů, bílkovin, tuků a sacharidů. Aby byl silný a hravě odolával nevlídnému počasí, je nutné mu zajistit kvalitní a pestrou stravu. Dávejte si ale pozor. Pokud mu občas hodíte něco ze stolu, třeba ze štědrovečerní večeře, jídlo mu může způsobit žaludeční potíže, navíc živiny nemusí stačit.

Granulované potraviny poskytnou pejskovi zpravidla veškeré živiny, které potřebuje. Jeho jídelníček pak nemusíte vyhroceně doplňovat ničím dalším. Kvalitní jsou například granule značky  Brit, které neobsahují modifikované organismy a další škodlivé látky, nebo značky Carneeval, v jejímž sortimentu můžete vybrat ideální granule pro pejska podle toho, jak je starý.