

Štěkání je přirozenou reakcí psa. Štěká na cizí lidi, neznámé předměty. Někdy je důvodem štěkání obava a strach, jindy zase radost z návratu páníčka. Skvělé je, pokud naučíte svého psa štěkat na povel. To vám přijde vhod v celé řadě různých situací. Jak psa naučit štěkat? Jaké metody fungují a co se osvědčilo?
Ještě než se pustíme do výcviku, je třeba udělat si pořádek v povelech. Když vyslovíte slovo „štěkej“, připomíná povel „čekej“. Pes může být hned zmatený, co po něm chcete, nuance totiž nerozlišuje. Pokud se tedy rozhodnete naučit psa štěkat na povel, raději příkaz „čekej“ ze svého slovníku vymažte a nahraďte ho jiným, například povelem „zůstaň“. Povel „štěkej“ je dobré doplnit i gestem – pejskovi se vše snadněji zapamatuje. Nejčastěji se používá vztyčený ukazováček pravé ruky.
Kromě povelů, které byste měli používat vždy stejné, se vybavte také trpělivostí, pamlsky a vstřícností. Některým pejskům půjde štěkání hned, jiní se ho budou učit týdny. Je dobré si uvědomit, že každý pes má trochu jiné předpoklady naučit se povel „štěkej“ dobře splnit. S tím je nutné počítat a přizpůsobit své požadavky čtyřnohému kamarádovi. Jen tak si můžete vypěstovat skvělý vztah, který povede k oboustranné spokojenosti.
Když se pouštíte do výcviku štěkání na povel, je dobré znát svého psa. Existuje totiž hned několik způsobů, jak na to. Zvolit byste měli ten, který pejskovi bude nejlépe vyhovovat. Metody spojuje jediné – využití věci (hračky, jídla, pamlsku), kterou pes miluje a bude se jí dožadovat natolik, že začne štěkat. Nebo se naopak používají věci, které pejsek nemá rád. Klasikou jsou především následující metody:
K nejčastějším metodám, jak naučit psa štěkat na povel, patří využití misky s krmením, pamlsku nebo hračky. V jedné diskuzi se o svoji zkušenost podělila majitelka fenky. „Vzala jsem nějakou opravdovou dobrotu, dala psině ochutnat a další kousek už jsem držela tak, aby na něj nedosáhla. Dala jsem povel "štěkej" a když zakňučela, hned jsem jí dobrotu dala. Potom jsem to zkusila znovu. První dny mi stačilo zakňučení, potom už jsem čekala, dokud aspoň neňafla. A ona brzy pochopila, že chci, aby něco řekla, takže štěkat se naučila rychle a pořádně.“
Přesně takový postup doporučují i kynologové a odborníci. A nezáleží na tom, jestli do ruky vezmete oblíbený pamlsek, misku s jídlem nebo hračku. Důležité je jedno – aby pejsek po předmětu toužil. Vypozorujte proto, jestli je váš psí přítel spíš na jídlo nebo na hraní. A podle toho předmět potřebný k výuce štěkání zvolte.
Pamatujte na jedno – pro některé pejsky je těžké hned štěkat na plné kolo. Proto se spokojte s jakýmkoli tónem, který vydají – ať už je to něžné zakňučení nebo pronikavější zavytí. Časem se totiž určitě rozštěkají. Od vás bude výuka vyžadovat trpělivost, dostatek podpory a pochvaly.
Stejnou metodu můžete uplatnit i v případě, že použijete hračku nebo misku s krmením – s tou je vhodné cvičit na místě, kde je pejsek zvyklý krmení dostávat.
Až se pejsek naučí reagovat a štěkne na povel, můžete začít cvičit i bez toho, abyste pamlsek nebo hračku drželi v ruce. Na odměnu a pochvalu ale nezapomínejte ani v tomto případě – měla by následovat ostatně vždy, když pejsek na váš příkaz správně zareaguje. Ne vždy to musí být pamlsek, ale hlasitá pochvala určitě ano. Na odstranění nežádoucího chování při štěkání (například skákání), zapracujte až potom, co pejsek povel bezvadně reaguje.
Může se stát, že váš pejsek na misku, pamlsek nebo hračku prostě reagovat nebude. V takovém případě zkuste jinou metodu. Určitě už se někdy stalo, že se pejsek rozštěkal sám od sebe – například na kolečko, kolo u bicyklu nebo smeták. Takový předmět právě při výcviku budete potřebovat. A ještě než psa odnaučíte nevhodnému štěkání, vyžijte tuto věc právě opačně.
Teprve, když je pejsek správně naučený na povel „štěkej“ a rozštěká se tak na váš příkaz kdekoli a kdykoli, je na čase začít pracovat na odstranění nežádoucího štěkání na předměty, lidi apod. Tématu se podrobně věnujeme v článku Jak odnaučit psa štěkat a výt.
Když nefunguje ani metoda s neoblíbeným předmětem, zkuste tento postup. Možná jste si všimli, že váš pejsek kňučí, pokud ho necháte někde sedět samotného. Většina psů, kteří nejsou trénovaní na povel „zůstaň“, se svého páníčka přirozeně dožaduje. Této situace můžete využít. Pozor, pro tento výcvik rozhodně nepoužívejte stahovací obojek, pejsek by se mohl škrtit.
Nezapomeňte, že ať si vyberete jakoukoli metodu, povel musí zaznít dřív, než pejsek začne štěkat. Postupně předmět, který používáte, schovávejte a učte psa reagovat bez pomůcky. Vždy ho chvalte za jakýkoli náznak kňučení nebo zavytí – časem z toho bude pěkný štěkot.
Jaké jsou vaše zkušenosti s učením psa povelu „štěkej“? Jakou metodu jste vyzkoušeli?