Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Rozumíte kočičí komunikaci?

Kočky jsou mistry komunikace, ačkoli většina z nás často pouze hádá, co nám chtějí sdělit jejich různé zvuky a projevy. Od mňoukání přes vrnění až po syčení, každý z těchto zvuků má svůj vlastní význam a představuje určitý stav mysli nebo potřebu kočky. Zde je pohled na některé z nejběžnějších kočičích zvuků a jejich významů.

Mňoukání

Mňoukání je jedním z nejrozšířenějších zvuků, kterými kočky komunikují s lidmi i s ostatními zvířaty. Tento univerzální zvuk může mít různé podtóny a významy v závislosti na situaci. Koťata mňoukají, když chtějí pozornost od matky nebo sourozenců, zatímco dospělé kočky mohou mňoukat, aby vyjádřily svou potřebu jídla, vody, nebo jednoduše lásky a pozornosti svého majitele. Některé kočky dokonce používají různé melodie mňoukání k vyjádření konkrétních potřeb nebo emocí


Vrnění: známka pohody, ale i nepohody

Vrnění je známé jako zvuk, který kočky často vydávají, když se mazlí nebo jsou ve stavu pohody a spokojenosti. Tento zvuk může být slyšet, když kočka leží na klíně svého majitele nebo si tře hlavu o nohy. Tento zvuk může být také způsobem, jak se kočka uklidňuje v nepříjemných situacích, jako je návštěva veterináře.


Vrká jako holub

Zní vše domácí kočka někdy jako holub? Pokud vydává přátelské „mrrp“, má dobrou náladu a chce si s vámi povídat ve svém jazyce. „Mrrp“ znamená něco jako „ahoj, to jsi ty – super!“ nebo „tady jsem“ a někdy také „pojď se mnou!“. Kočičí zvuk „vrkání“ je určen jako pozdrav lidem a ostatním kočkám. Kočičí matky vydávají jemné vrkání, když se vracejí ke svým mláďatům do pelíšku. Někteří kocouři se své milované také dvoří láskyplným vrkáním.


Syčení, prskání a vrčení

Syčení je varovný zvuk, který kočky používají k vyjádření svého nepřátelského postoje nebo strachu. Kočky mohou syčet, když se cítí ohrožené nebo podrážděné, a tento zvuk může být předzvěstí možného útoku. Když kočka syčí, je důležité respektovat její hranice a dát jí prostor, dokud se necítí bezpečně.


Štěbetání

Některé domácí kočky vydávají zvláštní zvuk: štěbetají. Většina koček začne štěbetat, když sedí u okna a pozoruje ptáky. Toto takzvané „štěbetání“ nebo „žvatlání“ zní podobně jako drkotání zubů. Jedna z teorií říká, že kočky drkotají zuby, aby si procvičily kousnutí do krku, které obvykle používají k usmrcení kořisti. Dalším vysvětlením může být frustrace: kořist mají přece přímo před nosem, a přesto je mimo jejich dosah.

Zpěv kocoura

Když mají kocouři spory o teritorium nebo postavení, často strašlivě vřískají. Pro lidské uši zní takzvaná „píseň kocoura“ jako pláč dítěte. „Zpívání“ může trvat až půl hodiny – dokud nedojde k boji nebo dokud jeden ze soupeřů nevyklidí pole. Kocouři také využívají své pěvecké schopnosti k tomu, aby přilákali samici v říji.