Jak vybrat výcvikový obojek?
Výcvikové obojky pro ty nejmenší i pro ty největší
V dnešní době je na trhu s výcvikovými obojky velká škála produktů, takže snadno vyberete model vhodný pro velmi malé i velké psy. Jak ale vybrat ten správný? Kromě velikosti je dobré zohlednit také druh korekcí vzhledem k temperamentu psa, jeho věku, zdravotního stavu, účelu a prostředí výcviku. Pojďme se podívat, jak vybrat ten správný!
Druhy korekcí
Jako první je důležité upozornit, že výcvikové obojky a jejich signály slouží pro upozornění, nikoliv trestání psa. Signalizace je rychlejší a srozumitelnější pro vašeho psa než většina jiných způsobů upozornění.
- Elektronické obojky – využívají při výcviku typ korekce zvaný impulz. Jedná se o elektrostatický impulz (obojkem neprochází elektrický proud), ten pejska upozorní na nevhodné chování, pomůže mu reagovat na vaše volání a povely. Takový Patpet T502 vám umožní nastavení elektronického impulzu až v 99 úrovních.
- Vibrační obojky – obojek vysílá vibraci, kterou pejsek bude vnímat jako nepříjemnou, nikdy by ho však neměla bolet. Vibrační obojky umožnují nastavit několik úrovní, takže ho můžete pohodlně nastavit dle vašich potřeb. Vyzkoušet můžete třeba skvělou novinku Reedog VS8, který nabízí režim vibrací, zvýšených vibrací a zvuku.
- Zvukové obojky – zvukové upozornění se používá nejčastěji a bývá použito jako první u většiny obojků. Obojek vyšle tón, který pejska upozorní, že něco dělá špatně. Reedog P30 je vhodný pro psy od 5 kg a nabízí nastavení zvukového upozornění v 8 různých úrovních.
- Ultrazvukové obojky – obojek pracuje s ultrazvukem, který bývá většině psů nepříjemný. Není však vhodný pro psy mladší do jednoho roku.
- Sprejové obojky – sprej je pejskovi vstříknutý pod čumák. Jedná se o šetrnější verzi korekce, než je třeba impulz nebo vibrace, takže je vhodný pro citlivější psy. Tento sprejový obojek Reedog Spray Trainer má navíc protištěkací mód, takže je vhodný i pro korekci štěkání vašeho pejska.
Co dále zohlednit při výběru správného obojku:
Prostředí – prvním a důležitým faktorem je místo, kde budete obojek užívat. Pokud pejsek rád skáče do vody, zvolte vodotěsný obojek, který se může ponořit. Pro běžné každodenní venčení postačí obojek s voděodolnými vlastnostmi, který zvládne i lehčí déšť. Pro užití doma můžete koupit obojek bez vodní ochrany.
Dosah – jak velký dosah pro obojek budete potřebovat. Postačí vám menší vzdálenost pro trénování doma, nebo na zahradě? Nebo budete trénovat v terénu, kde bude obtížnější dosah signálu.
Temperament – temperamentní pejsci mohou ignorovat slabší a nižší korekce, citlivý pes bude zase reagovat na sebemenší upozornění. Obojek se nedoporučuje používat u agresivních psů, protože jejich reakce můžou být nevyzpytatelné.
Něco navíc – dnes jsou na trhu také kombinované obojky, které nabízí i funkci GPS lokace, nebo kombinují zároveň obojek proti štěkání.
Nejste si jisti vhodným výběrem? Nebo se obáváte, že zařízení nebude na Vašeho psa fungovat? Nevadí. Jakýkoliv produkt z naší nabídky si můžete vyzkoušet a bez udání důvodů vrátit do 30 dnů! Pokud si nebudete vědět rady kontaktujte nás na infolince +420 216 216 106, nebo e-mailem na info@reedog.cz. Jsme vám připravení kdykoliv poradit!