Jak spolehlivě naučíte vašeho chlupáče povel "ke mně!"
Povel ke mně je velice důležitá dovednost, kterou je třeba vašeho pejska naučit. Pomáhá ho udržet v bezpečí a zajistí, že si můžete užívat i pohyb a trénink bez vodítka. Jak ho tedy naučit, aby se vrátil na zavolání? Nejdůležitější je, abyste byli pro pejska zajímavější než svět kolem něj, nabídli mu skvělou dobrotu nebo oblíbenou hračku.
- K tomu, abyste psa přiměli k návratu, potřebujete pobídku – opravdu chutný pamlsek nebo zábavnou hru s hračkou. Ukažte psovi hračku nebo jídlo.
- Odběhněte pár kroků a pak zavolejte na psa jménem a řekněte "ke mně" přátelským, vzrušujícím tónem – přikrčením se k zemi ho také můžete povzbudit, aby se vrátil.
- Když k vám pes přijde, jemně mu uchopte obojek a buď mu dejte pamlsek, nebo ho nechte hrát si s hračkou.
- Ujistěte se, že se k vám pes na povel vrátí. Nechcete ho odměňovat, pokud se zastaví v půli cesty, změní směr nebo se zastaví těsně mimo dosah. Měl by se k vám vrátit tak blízko, abyste na něj mohli dosáhnout a dotknout se ho.
- Postupně zvětšujte vzdálenost, ve které se nacházíte od svého psa, až nakonec budete moci psa přivolat na zahradu nebo z místnosti do místnosti.
- Jakmile k vám váš pes na zavolání v domě a na zahradě pravidelně přibíhá, můžete začít s nácvikem přivolání v bezpečných venkovních podmínkách. Pro nácvik přivolání venku mohou být užitečná dlouhá vodítka, která psovi umožňují určitou volnost, aniž by mu v této fázi poskytovala naprostý volnoběh.
- Než psa zavoláte zpět, dejte mu čas na očichání, prozkoumání a poznání prostředí. Přivolání provádějte náhodně a nechte ho hrát si a rozptylovat se po různě dlouhou dobu, než ho zavoláte zpět.
Pro výcvik přivolání je možné použít i elektronický výcvikový obojek.
- Zavoláme psa jménem a řekneme „ke mně“. Stiskněte tlačítko na vysílačce a uvolněte ho, jakmile pes otočí hlavu a naváže s vámi oční kontakt.
- K vedení psa zatím používejte vodítko. Tento krok opakujte, abyste psa na stimulaci navykli a postupně povel „ke mně“ a s ním spojenou akci naprogramovali do svalové paměti psa.
- Jakmile pes začne rozumět povelu "ke mně" v mnoha různých situacích, povel vyslovíme, počkáme vteřinu nebo dvě a pak teprve zmáčkneme tlačítko na vysílačce, pokud k nám pes nepřijde. Tato pauza dává psovi šanci učinit správné rozhodnutí bez nutnosti stimulace. S obojkem pro výcvik na dálku budete mít vždy k dispozici pomoc, dokud nebudete vědět, že k vám pes přijde i v těch nejobtížnějších situacích a rozptýleních.
Co mít na paměti:
- Volání provádějte pouze tehdy, když se chystáte psa pochválit – nevolejte psa, abyste mu pak vynadali, protože je mnohem méně pravděpodobné, že se při příštím volání vrátí.
- Nevolejte psa jen proto, abyste ho vrátili na vodítko – brzy si to spojí a bude se zdráhat vrátit.
- Při nácviku tohoto povelu na procházkách si s sebou vždy vezměte oblíbené pamlsky a hračky, abyste mohli psa stále odměňovat.