Jak odnaučit psa utíkat za psy
Některé psy jejich majitelé zaboha nemohou dostat z domu, jiní berou do zaječích, kdykoliv mají možnost. „Psí útěkáři“ dokážou své páníčky pěkně potrápit, ať už utíkají přes plot, za divokou zvěří nebo jinými psy.
Může se to stát jen párkrát a i tak se možná dostanete do potíží. Pokud se bojíte, že vašeho splašeného pejska, který se žene za jiným zvířetem, příště přejede auto, že napadne a poraní cizího psa, nebo dokonce člověka, vaše obavy jsou na místě. Nedojde-li na nejhorší, párkrát se to sice dá zvládnout, ale nikdy nemáte jistotu, že příště nebude mít celá situace tragický scénář. Jestliže se z útěků vašeho psa stává rutina, měli byste tento problém začít řešit. Nemůžete se divit vyděšeným majitelům jiných psů, vždyť toho vašeho neznají a nemají tušení, co udělá.
Bohužel mnoho psů si na svobodu navykne, přestože se jim podaří utéct třeba jen jednou. Jakmile přičichnou k volnosti, těžko na ni pak zapomínají.
Psi, kteří utíkají za fenami
Pes často vyhledává společnost feny, která je pro ně zajímavá, a to zejména v době, kdy hárá. Je to pro něj naprosto přirozené. Pokud se rozhodnete pro kastraci, ujistěte se, že útěky vašeho pejska skutečně souvisí s tím, že má v těle přemíru hormonů.
Má váš pes všechno, co potřebuje?
V první řadě byste sami sobě měli položit otázku, jestli děláte, co můžete. Má váš miláček dostatek vody, žrádla a zejména vaší lásky a péče? Venčíte ho? Chodíte s ním do lesa na procházky? Berete ho na výlety?
Pes si také často těžce přivyká změnám režimu. Složitá pro něj může být situace, kdy se ocitne v novém prostředí nebo v přítomnosti jiného majitele, takže pokud k něčemu takovému v poslední době došlo, buďte mírní a snažte se mu změnu co nejvíce zjednodušit. Naučte ho postupně na novou rutinu například v podobě pravidelných procházek.
Nechte ho zvyknout si na jiné psy
Jakmile vidí psa, bezhlavě se za ním vrhne a je schopen se vám vyškubnout z vodítka. Znáte to a nevíte si už rady? Měl by v první řadě zvládat základní povely jako „Sedni“, „Lehni“ a „K noze“. Cvičte přivolání nejdříve v klidném prostředí, kde vás nebude nic rušit. Jakmile si budete jisti, že to pejsek zvládá, postupně ho začněte brát „mezi lidi“, respektive mezi ostatní psy. Pokud možno, zkuste nejdříve poprosit nějakého ochotného kamaráda – chovatele, který bude opakovaně se svým miláčkem kolem toho vašeho procházet.
Během venčení je důležité ho přivolávat průběžně, nejen v přítomnosti jiných psů. Vždycky s sebou noste pamlsek nebo hračku a odměňujte pejska, jestliže zvládne nějaký úkon.
Výcvik je efektivní s elektronickým obojkem
Chcete nechat svého psa běhat bez vodítka, ale stále máte strach, že při první příležitosti zase uteče za jiným psem. Přestože jste to milionkrát zkoušeli s pamlskem, pořád si nemůžete být stoprocentně jistí, že se situace nezvrhne. Spolehlivým řešením je elektronický obojek, který ve skutečnosti vašemu miláčkovi poskytne mnohem více svobody. Jedná se o šetrný nástroj pomáhající profesionálním kynologům.
Elektronický obojek dává psovi impuls ve chvíli, kdy dělá něco špatně. Největší chybou je trestat pejska zpětně, tedy potom, co se vrátí k majiteli. Takovým omylům se vyhněte, protože můžete svého miláčka traumatizovat. Až se mu příště podaří utéct, bude to už nadobro, takže neotálejte se svou reakcí.