Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Antiparazitika na celou sezónu: veterinární kosmetika, antiparazitní pipety a obojky

Víte, jak účinně chránit vašeho mazlíčka před parazity? Vnitřní a vnější paraziti nejen vážně ohrožují zdraví vašeho zvířete, ale bohužel se přenášejí i na člověka. S příchodem jara proto tvoří antiparazitika nutnou výbavu každého chovatele. Zda zvolíte prostředky na přírodní nebo chemické bázi záleží od prostředí, kde žijete a vašich preferencí. Vždy však pořizujte antiparazitika včas, protože některá (obojky, pipety) potřebují čas k rozvinutí účinnosti.

Proti vnějším škůdcům bojujte hygienou, antiparazitiky i repelenty...

Stačí projít vysokou trávou nebo se vydat do lesa a váš mazlíček donese domů spoustu nezvaných hostů. Ektoparaziti napadají svého hostitele z vnějšku, přichytí se na kůži, osídlí srst a v těchto příznivých podmínkách se i množí.

Běžnou prevenci proti blechám, klíšťatům, všenkám a vším zajistí veterinární kosmetika nebo samotné repelenty, které aplikujte zvířeti před vycházkou. Jedny z nejšetrnějších přípravků vyrábí kvalitní španělská značka Menforsan a její produkty vychází vždy z přírodních složek. Vybrat je pro mazlíčka můžete třeba tady.

 

 

 

Jako zásadní opatření s dlouhodobým účinkem pořiďte do výbavy obojky proti klíšťatům a blechám, antiparazitní sprej nebo stále více oblíbené pipety - kapičky spot on. Účinné je také občas nastříkat boudu nebo pelíšek mazlíčka repelentními spreji, aby nedošlo k usazení a množení parazitů.

 

Nad vnitřními parazity zvítězíte prevencí...

Pokud se jedná o druhou skupinu parazitů tzv. endoparzity je třeba využít o něco silnější ochranu s širší působností. Vnitřní paraziti napadají organismus zvířete zevnitř, kde osídlí trávicí trakt, játra nebo svalovinu, včetně srdeční. Tasemnice a jiné vnitřní parazity se na vašeho čtyřnohého přítele přenáší i od blech nebo bodavého hmyzu. Jinak je váš chlupáč může získat zkoumáním exkrementů cizích zvířat, ve znečištěném prostředí jako jsou pouliční kontejnery nebo očicháváním mršin, myší apod. Nutným opatřením proti vnitřním parazitům je tedy prevence jak proti vnějším, tak vnitřním parazitům.

 

 

Zatímco vnější parazité jsou nebezpeční především možností nákazy různými chorobami a napadením kůže, vnitřní parazité zbavují zvíře všech potřebných živin, zaplavují tělo bakteriemi a toxiny a v organismu brání správným metabolickým procesům. Jakmile se v těle zvířete vyvinou, je nutné okamžitě zahájit léčbu. Neřešená situace končí u zvířat smrtí.

Antiparazitika s účinkem na celou sezónu

Jako základ účinné ochrany před parazity sáhněte po pipetách či obojcích. Zajistí vám, že máte na dlouhou dobu vystaráno. Průbběžná kontrola srsti je však nutná vždy. Ani antiparazitní obojky a pipety nemohou zaručit neomezenou 100 % účinnost, ale rozdíl při jejich použití je nesrovnatelný.

Pravidelně, asi každé 3 - 4 měsíce, byste měli vašemu mazlíčkovi podávat  antiparazitika dostupná především ve formě pipet nebo tablet. Účinné proti endoparazitům jsou i některé antiparazitní obojky. Obojky odstraňují parazity průběžně - po 1- 6 měsíců. Dohlížejte i na rizikové chování vašeho psa (kontakt s exkrementy a cizími zvířaty, pojídání odpadků nebo zkoumání mršin).

 

 

Pipety pro jednoduchou aplikaci

Co se týče využití antiparazitních pipet, jsou mezi chovateli oblíbené pro svou jednoduchou aplikaci, širokospektrální působnost a při výběru kvalitní značky také spolehlivou účinnost. Nanáší se zvířeti kapáním na kůži mezi lopatkami, odkud je nedokáže samo odstranit. Skrz kůži pronikají do lipidové vrstvy kůže, kde efektivně odstraňují a odpuzují kožní a vnější parazity. Protože se vstřebají do kůže, nenosí zvíře žádný zdroj chemických látek, které by mohly vadit, pokud je v domácnosti více mazlíčků nebo děti. Pipety je třeba aplikovat opakovaně, každý měsíc až tři.

 

 

Antiparazitní obojky na celou sezónu

Pokud chcete dlouhodobé řešení pro celou sezónu, vybírejte antiparazitní obojky. Mazlíčka chrání po dobu 6 - 7 měsíců a jeho účinek nabíhá zhruba týden až dva. Jeho nevýhodou je zmíněná přítomnost chemických látek na obojku, který zvíře po celou dobu nosí. Tomuto problému můžete předejít výběrem přírodní varianty. Jejich účinek je naprosto neškodlivý pro okolí, ale obojky musíte častěji střídat, jejich působení není vůči parazitům tolik razantní. U obojků proti parazitům dohlížejte i na to, zda jsou určeny pro psy nebo kočky. Antiparzitní obojky pro psy jsou totiž kočkám škodlivé!