Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa skákat přes plot

Pokouší se váš neposedný pejsek přeskočit plot? Snaží se zdolat veškeré překážky a utéct? Co může na první pohled vypadat jako banalita, proměňuje se často v neřešitelný problém. Co vlastně vede psy k přeskakování plotu a jak je to odnaučit?

Psi často vyjadřují svou radost tím, že skáčou na majitele, který přišel domů z práce. Jedná se o přirozenou reakci na jeho přítomnost a pokud je to v rozumné míře a neobtěžuje to například návštěvy nebo kolemjdoucí v parku, nepředstavuje takové skákání příliš velký problém. Když se ale zvíře rozhodne přeskočit plot a prozkoumat okolí, může tím ohrozit sebe, sousedy, řidiče nebo třeba cyklisty. Za svého psa nesete odpovědnost. Jestliže během svého výletu způsobí například dopravní nehodu, jeho spontánní procházka se vám může pěkně prodražit.

Proč se psy snaží dostat přes plot?

Přeskakování plotu, ale také škrábání na dveře nebo vyskakování na postel jsou reakce, které se svým způsobem dají považovat za pudovou záležitost. Psi se často snaží dostat přes plot, protože chtějí být se svým páníčkem nebo je v okolí zahrady něco, co je přitahuje – třeba kočka, divá zvěř, hárající fenka či jiný pes.

Někteří majitelé se s útěky svého miláčka potýkají v době své nepřítomnosti, což se může na první pohled zdát jako neřešitelný problém. Jiní chovatelé bezmocně sledují, jak pes utíká navzdory tomu, že jsou zrovna doma. Přestože pískají, křičí a snaží se domácího mazlíčka nalákat na pamlsek, nic nezabírá.

Odnaučit psa utíkat přes plot není nic jednoduchého. Je pochopitelné, že pokud se o svého miláčka dobře staráte, berete ho na pravidelné procházky a nenecháte ho nudit se příliš dlouho, začínáte být bezradní. Přesto není důvod se hroutit a dávat psa pryč.

Jak odnaučit psa skákat přes plot?

  • Využijte metodu zákazů a odměn. Jestliže jste doma a vpustíte ho na zahradu, dejte mu příkaz „Čekej“. Pokud poslechne, pochvalte ho a odměňte pamlskem.
  • Zlepšete zabezpečení zahrady. Problém nastává v okamžiku, kdy musíte odejít. Přestože jste s pejskem něco stokrát natrénovali, nikdy nemáte jistotu, že to dodrží v době vaší nepřítomnosti, i když to posledně zvládl na jedničku. Jedinou spolehlivou metodou je podle odborníků dostatečné zabezpečení pozemku, tedy navýšení plotu tak, aby ho pes nepřeskočil.
  • Pokud pes uteče, netrestejte ho po návratu domů. Takový „výcvik“ mu může způsobit trauma a příště už se k vám nemusí vrátit. Nechápe, že ho trestáte za to, že utekl.
  • Vyzkoušejte elektronický obojek a bezpečnostní ohradník. Zvyšovat plot na některých pozemcích zkrátka není možné. Je pochopitelné, že podobné úpravy mohou působit neesteticky. Nejjednodušším řešením je elektrický nebo elektronický ohradník.

Jaké jsou výhody elektronických ohradníků?

Pozemek stačí celkem jednoduše ohraničit a vymezit „zakázanou zónu“. Pes, který má na krku elektronický obojek, dostává impuls v okamžiku, kdy se k takové oblastí přibližuje, nemůže tedy dojít k tomu, že by přeskočil plot. Největší výhodou je to, že elektronický obojek cvičí psa ve správný moment. Zvíře to většinou pochopí velice rychle, a trénink je tak velmi účinný a rychlý. Cvičit psa je nutné v okamžiku, kdy dělá něco špatně, nikoliv zpětně.