Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa čůrat doma

V ideálním světě bude moct pes kdykoli vyjít na zahradu, proběhnout se a vykonat potřebu. Jenže praxe je často jiná – lidé mají pejsky doma, ať už proto, že je nechtějí nechávat samotné na zahradě, nebo žádný pozemek prostě nemají. Tak se může stát, že je po návratu z práce čeká v bytě malé nebo větší nadělení – třeba v podobě loužičky. A netýká se to jen štěňat, ale i odrostlých psů. Proč pejskové doma čůrají? A jak je tento nepříjemný zlozvyk odnaučit?

 

Proč pejsek doma čůrá

Pes je čistotné zvíře a rozhodně není jeho cílem pobývat v místě, které si napřed znečistí výkaly. Proto většinou nebývá složité naučit štěně čistotnému chování. Pro začátek to chce rozhodně velký díl trpělivosti – každému štěňátku půjde učení jinak a různě rychle. Když vás štěně přivítá loužičkou, o které už dávno ani neví, netrestejte ho. Štěňátka prostě potřebují často venčit a rozhodně není jejich záměrem dělat vám naschvály.

Trochu jinou motivaci už mohou mít odrostlejší psi, kteří doma, v bytě nebo dokonce v páníčkově posteli čůrají. Většinou hraje roli psychika. Ale pokud se psem pravidelně chodíte ven a on přesto moč neudrží (což může být problémem hlavně starších psů), zajděte raději k veterináři, který psa prohlédne a vyloučí onemocnění vylučovací soustavy, ledvin apod.

Když pes (i přesto, že je zdravý a pravidelně venčený) doma vykonává potřebu a třeba i počůrává vaše věci, měli byste problém řešit a pokusit se psa toto chování odnaučit. Na některé metody, jak odnaučit psa čůrat doma, se ještě podíváme. Pokud ani ony nezaberou, můžete celou situaci konzultovat se psím psychologem, který vám může ukázat řešení a předně najít důvody podobného chování psa.

Například známý psí psycholog Rudolf Desensky v jedné z diskuzí o čůrání psů v bytech a do páníčkovy postele napsal, že pokud si pes byt značkuje, jde o „projev klasického machrování, kdy se cítí být králem po odchodu šéfů smečky a přivlastňuje si to tam, jak umí.“ Podle jeho slov může být takové chování také znakem příliš demokratické výchovy.

 

 

Jak naučit štěně čůrat venku

Začít s výchovou psa je nutné už odmalička. Základem úspěchu je jasné stanovení rolí – já jsem pán, vůdce smečky, a ty jsi pes, který poslouchá. Na tom není nic špatného, naopak. Mít slušně vychovaného psa je pozitivní pro obě strany – můžete se na sebe vzájemně spolehnout, role jsou dané a váš pes s vámi může strávit mnohem víc času, protože se umí slušně chovat i ve společnosti ostatních lidí.

Ale zpět k tématu psů a čůrání. Naučit štěňátko to, že se „loužička a bobek“ dělají venku je základem. Učíme ho to ještě před tím, než začneme s jednoduchým výcvikem typu „sedni“ nebo „dej pac“. Se štěňátkem je třeba pravidelně chodit ven! Intervaly by měly být takové, aby malému pejskovi vyhovovaly.

Někteří kynologové říkají, že se lze řídit zhruba tímto pravidlem: každý měsíc života znamená jednu hodinu navíc, kdy by měl pejsek vydržet bez čůrání. Například pokud jsou štěňátku tři měsíce, mělo by vydržet tři hodiny, aniž by udělalo loužičku. To je ale jen obecné pravidlo a stejně jako člověk je i pes živá bytost, která může mít různé potřeby. Obecně lze říci, že roční zdravý pes už by měl být schopen vydržet bez venčení minimálně 2 hodiny a noc by měl zvládnout celou.

Když se štěně probudí, je čas vynést ho ven, postavit ho na trávník a povzbudit ho pokynem: „udělej loužičku“ nebo „čůrej“. Pokud pejsek poslechne a loužičku udělá, musíme ho zavalit chválou, odměnou, pohlazením nebo pamlskem – a v tuto chvíli to skutečně přeháníme: „ty jsi ale hodný pejsek, ty jsi šikovné štěňátko“. Vhodné je současně ho oslovit také jeho jménem. Chvála je v tomto případě opravdu velmi důležitá. Velkým pomocníkem jsou také záchody pro psy nebo výchovné spreje, které naučí pejska čůrat na jedno místo.

Při učení pejska čůrat venku a nikoli doma, bychom měli zvolit pozitivní přístup. To znamená, že ho netrestáme za to, když se vyčůrá doma, ale chválíme ho, když loužičku udělá venku. Většinou se totiž stane, že pejsek se vyčůrá v naší nepřítomnosti a trestání za něco, co udělal před hodinou, postrádá smysl – pejsek si totiž vůbec nespojí „loužičku“ s tím, že zrovna dostal novinami přes zadek.

 

5 kroků, jak odnaučit pejska čůrat doma

  1. Když se štěňátko (popř. starší pejsek, kterého se snažíme odnaučit čůrat doma) vyspí nebo nají, je vhodná chvíle vzít ho ven. Postavíme ho na trávník a pobídneme ho, aby udělal loužičku.
  2. Pejska povzbuzujeme pořád stejným povelem – například „čůrej“ nebo „udělej loužičku“. Rozhodně na něho nekřičíme.
  3. Pokud loužičku udělá, téměř přehnaně ho chválíme. Tón hlasu je v tomto případě rozhodující. Psa odměníme třeba také pamlskem.
  4. Za loužičku psa nikdy netrestáme. Nespojí si naši zlobu a případný trest s tím, že se vyčůralo doma, protože o tom už dávno neví.
  5. Pokud je pejsek chycen při činu, netrestáme ho, ale napomeneme prostým „fuj“ nebo „nesmíš“. Někteří kynologové naopak radí psa ignorovat a ani ho nekárat.

 

Pejska za čůrání doma netrestejte

Bít nebo jinak trestat psa za to, že udělal loužičku, nedoporučuje většina kynologů a zkušených odborníků. Přesto by mu „nehoda“ neměla projít jen tak, aby se z ní později nestal standard. Jak tedy reagovat?

Když se vrátíte domů a najdete loužičku na podlaze nebo třeba v posteli, dělejte, že se nic nestalo. Může se totiž stát, že pes počůrává byt kvůli tomu, aby si vynutil pozornost (v takovém případě stojí za zamyšlení, zda se mu dostatečně věnujete, jestli netrpí samotou nebo psychickými potížemi). Proto „nadílku“ ignorujte. Zavřete psa do jiného pokoje a loužičku ukliďte až ve chvíli, kdy vás nevidí. Zpátky do místnosti ho vpusťte až poté, co bude všude čisto. Velkým pomocníkem vám v podobné chvíli bude také sprej na odstranění pachu.

Obecně, čistota v bytě je důležitá. Jakmile jednou pes někde značkoval a stále je to „cítit“, může ho to podněcovat k tomu, aby zde potřebu opět vykonal. To se může týkat třeba květníků s hlínou, kterou je třeba vyměnit apod. Obzvlášť pročůraná místa (např. koberečky, rohožky apod.) je vhodnější raději hned vyhodit.

Naučit správné čůrání pomůže i klikr

Dnes už se běžně při výchově psů používají elektronické obojky a další pomůcky, které mohou v mnoha případech (někdy už doslova zoufalým) majitelům pomoci. Při odnaučování čůrání psů v bytě nelze použít výcvikové obojky, protože psa bychom trestat neměli. Posloužit ale může tzv. klikr (neboli clicker), který pomocí zvukového signálu pejska naopak chválí a poté zpravidla následuje odměna v podobě pamlsku. Tato metoda výcviku je tedy tzv. pozitivní, kdy pejska chválíme a odměňujeme za to, co udělal dobře a správně.

Výcvik pomocí klikru, jako je třeba naučení pejska dělat loužičky venku, podle některých odborníků přispívá k upevnění vztahu mezi čtyřnohým kamarádem a jeho dvounohým páníčkem. Kromě toho zvyšuje psí sebevědomí. Pejskové se také pomocí klikru rychleji a snadněji učí – už jen proto, že zvuk, který zařízení vydává, je stále stejný (na rozdíl od lidského hlasu, který podléhá momentálním náladám).

Jak odnaučit psa čůrat do postele

V životě psa a jeho pána mohou ale nastat situace, které jsou do jisté míry těžko řešitelné. Například, když se pejsek naučí čůrat do vaší postele a vy po návratu den co den musíte vyměnit povlečení. Nejprve je vždy nutné hledat příčinu, a protože taková situace není snadná, poradit může psí psycholog.

Příčinu je třeba hledat individuálně – někdy může být důvodem skutečnost, že pes je ustrašený, jindy se může pokoušet dát najevo svoji dominanci nebo si prostě žádá vaši pozornost. Jedna z diskutujících o této problematice se pochlubila se svojí zkušeností: „Každý den nacházíme po příchodu pročůrané peřiny i polštáře. Když jsme mu jednou zavřeli dveře do obýváku, tak naříkal tak, že si pak stěžovali všichni sousedi. Pokud je totiž doma sám, tak spinká pořád pod postelí a když zjistil, že tam nemůže, tak naříkal, až z toho pak chraptěl. Nejhorší je, že to dělá, jen když nejsme doma, takže okamžitý trest přijít nemůže.“

Řešením v takové situaci může být pro začátek alespoň to, že se postel pokryje igelity, což zabrání největší pohromě. Majitelé by se pak měli pejskovi věnovat. Strávit s ním nějaký čas a trpělivě ho učit samostatnosti – například pokynem čekej. Intervaly mezi tím, kdy pejsek doma čeká a jeho páníček se pak vrací, by se měli postupně prodlužovat. Pejsek tak získá jistotu, že doma nebude sám.

 

 

Když pejsek čůrá radostí

V některých případech není důvodem psí loužičky strach, smutek nebo jiné negativní pocity, ale naopak radost. Ta může souviset s tím, že vás pes vítá skákáním, při čemž se může i počůrat. Zkuste se s pejskem naučit správně vítat – odnaučte ho skákat. Rozhodně ani v tomto případě psa za loužičku z radosti netrestejte, ale buďte trpěliví, chápaví a hlavně důslední.