Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Protištěkací obojky proti štěkání a vytí - jak vybrat?

Ruší váš pes neustálým štěkáním své okolí? Stalo se štěkání psa zlozvykem a sousedé si stěžují? Jestliže marně hledáte východisko z podobné situace a nemáte možnost být se psem celý den doma, vyzkoušejte protištěkací obojky - účinnou pomůcku pro výchovu psů. Jak obojky proti štěkání fungují? Zvládnete s nimi výchovu sami a neublíží vašemu pejskovi? Na tyto otázky vám rádi odpovíme a poradíme, jak vybrat správný protištěkací obojek pro vašeho psa. 

Proč psi štěkají a jak poznáte nevhodné štěkání psa?

Každý pes štěká instinktivně a štěkáním se dorozumívá se svým okolím. Bezdůvodné vytí a štěkání psa je však potřeba usměrnit, jestliže přerůstá v obtěžující zlozvyk. Psa bychom proto už odmalička měli učit povely „neštěkej" nebo "ticho". Pokud však váš pes nepřetržitě štěká o samotě, z nudy nebo k vynucení pozornosti, jsou právě protištěkací obojky. účinným řešením.

 

 

Protištěkací obojky, zařízení na zahradu i odpuzovače psů

Obojky proti štěkání, protištěkací jednotky, obojky proti vytí nebo odpuzovače psů jsou zařízení, která vám pomohou vymezit  docílit klidu pro vás i okolí. Vezměme to ale pěkně popořadě, abychom se ve všech těch moderních pomůckách vyznali.

  • Protištěkací obojek – pokud váš pes ruší sousedy nebo i vás (například v noci), je protištěkací obojek skvělým řešením. Hodí se především pro použití v bytě, ale i na zahradě. Kvalitní a spolehlivý obojek od prověřeného výrobce zajistí, že pes nebude štěkat v případě vaší nepřítomnosti a pomocí zvolené korekce (vibrace, zvuk, elektrostatický impuls, ultrazvuk, sprej) „okřikne“ psa, když spustí štěkot nebo vytí.
  • Protištěkací jednotky – jedná se o důmyslné a propracované řešení, které zamezí nevhodnému štěkotu psů. Protištěkací jednotky nebo budky jsou vhodným zařízením především na zahradu, které fungují na principuultrazvukového signálu, který je nepříjemný a slyšitelný jen pro psy a proto se místu raději vyhnout.
  • Obojky proti vytí – jestli váš pes místo štěkotu především vyje, pořiďte mu obojek proti vytí. Podobně jako protištěkací obojky přináší i obojky proti vytí hned několik možností – od zvukové přes vibrační korekci až po ultrazvukovou s nahráním vašeho hlasu.
  • Odpuzovač psů – může se stát, že se ocitnete v situaci, kdy sice sami psa nemáte, ale obtěžuje vás sousedův pes, která štěká a doráží, nebo se prostě bojíte blízkosti psů. V takovém případě je pro vás jako stvořený odpuzovač psů. Jde o zařízení do ruky, které vysílá ultrazvukové vlny, ty jsou pro psa dráždivé, ale nikoli nebezpečné.

 

 

V čem pomáhají protištěkací obojky a další zařízení?

  • Zamezují nevhodnému štěkání, vytí nebo štkaní psů.
  • Pomáhají psa odnaučit nevhodnému chování (štěkot, vytí apod.).
  • Přispívají k urovnání vztahů se sousedy (už žádné cedulky na dveřích, že váš pes zase vyl).
  • Pomáhají opět budovat důvěru mezi vámi a vaším psím mazlíčkem

 

Jak protištěkací obojky vlastně fungují?

Protištěkací obojek reaguje vždy, když se pes rozštěká a nahrazují tal vaše napomenutí psa. K dostání jsou na trhu obojky jak proti štěkání, tak i vytí, proto lze řešit i obtěžující vytí psa. Jakmile pes začne štěkat nebo výt, vyšle obojek slabé upozornění zvukovým signálem, vibrací nebo slabý impulz. Podle konkrétního typu obojku se signály postupně o úroveň zvyšují na určitou úroveň. Tuto souslednost pes rychle pochopí a naučí se utišit již při prvním stupni upozornění.

 

Jak správně vybrat protištěkací obojek?

Obojky mají různé stupně i druhy upozornění přizpůsobené pro nejmenší, střední nebo naopak velké psy. Signály jsou dále nastavitelné, s automatickým režimem nebo s vyrušením impulzu.  Značka nebo funkce protištěkacího obojku by měly naplno  odpovídat vašim potřebám. Protištěkací obojek obsahuje také různé druhy detekce štěkání (vibrace hlasivek, zvuk nebo dokonce obojí). Rozhodně sledujte také nastavení síly a druh signálů – čím více možností a funkcí protištěkací obojek nabízí, tím lépe. Zvažte také, kde budete protištěkací obojek používat. V případě, že pes bude běhat na zahradě, měl by být rozhodně vodotěsný. Zeptejte se nás!

 

 

 

Protištěkací obojky podle značky

Všechny přední značky samozřejmě značky neustále investují do vývoje a přichází s čím dále modernějším řešením. Vyberete si tak z různých designů, ale i např. vodotěsné obojky proti štěkání aj. 

  • Petrainer jsou nejuniverzálnější zařízení na trhu s dobrou finanční dostupností. Určené jsou  hlavně pro střední a větší psy, jak proti štěkání, tak vytí. Jsou vhodné pro domácí použití a nabízí několik stupňů upozornění s impulzy. Obojky s Petrainer disponují bezpečnostní pojistkou a fungují automaticky,  bez potřeby nastavení.

  • Patpet nabízí finančně méně náročné, ale spolehlivé obojky pro domácí využití. Disponují lehkým přijímačem na obojek, nabízí vibrační i variantu s impulzem a hodí se i pro korekci vytí psa.

  • Protištěkací obojky PetSafe americké výroby jsou uživatelsky velmi oblíbené pro snadné ovládání a pohodlné přijímače. Nabídka obojků PetSafe je široká, vyberete si zařízení pro malé i velké psy a vyrábí obojky s impulzem, vibrační, sprejové i ultrazvukové. Podle typu si můžete vybtat zařízení s detekcí štěkání i vytí. S cenou se PetSafe pohybují ve středu a nabízí pokrokové technologie jako extra jemné přechody mezi stupni impulzů, které jsou vhodné pro citlivé psy.

  • SportDog se vyznačují špičkovou kvalitou a vynikající vodotěsností. Zařízení mají širší škálu korkcí pro nastavení a hodí se proto pro všechna plemena psů. Kombinovaná technologie detekce zaznamenává jak štěkání, tak i vytí psa zároveňSnadno se ovládají a brzy si na ně zvyknete vy i váš pejsek. Pořídíte je za průměrnou až vyšší cenu.

  • Protištěkací obojky Dogtra jsou technologicky propracované produkty s nabídkou inovativních řešení jako elektrody z vodivého plastu nebo možnost zablokovat korekci impulzem. Obojky jsou vhodné i pro malé psy, detekují štěkání a vytí a nabízí i škálu pro nastavení síly korekcí. dobře se ovládají, mají propracované funkce a jsou cenově dostupné.

  • E-collar Technologies patří mezi výrobní špičku a nabízí obojky se zcela variabilním nastavením. Obojky mají přijímač upravený pro ergonomické a naprosto pohodlné dosednutí ke krku, pojistku proti nechtěnému spuštění a technologii, která rozezná vhodnou sílu korekce přesně pro každého psa. Lze nastavit automatický chod nebo využít vlastní nastavení.

  • Pet at School přináší kvalitní, ale cenově dostupné obojky s automatickým chodem a hodí se k odstranění nevhodného štěkání.

  • Garmin je průkopníkem moderních technologií včetně jako jsou navigační nebo kamerové systémy či smart produkty. Pro potřebu výchovy psů přináší robustní protištěkací obojky s kvalitní funkční výbavou. Unikátní je např. systém, který dokáže zaznamenat kolikrát váš pes štěkal a kolikrát musela být aktivována korekce na obojku. Produkty jsou vhodné pro korekci štěkotu. Cenově patří Garmin mezi ty dražší kusy.

  • Goodlife přichází s protištěkacími obojky pro menší a citlivější psy. Korekce jsou vibrační nebo ultrazvukové a obojky reagují na štěkání i vytí psa.

 

  • Canicalm dodává na trh řadu obojků pro psy od nejmenších po největší a účinkují proti štěkání psa. Nabízí dvoustupňové korekční signály zvuk a impulz a některé modely disponují extra nízkou silou signálů i pro citlivé psy. Nabízí i sprejové nebo ultrazvukové obojky za dostupné ceny.

  • D.T. Systems obojky proti štěkání se vyznačují vysokou odolností a skvělou ochranou proti vodě. Přijímač je pro vaši kontrolu vybaven i displejem, kde kontrolujete nastavení síly. Vaše poslední nastavení se uloží do paměti obojku a disponuje bezpečnostní pojistkou, která umožňuje spouštění korekcí maximálně po dobu 30ti vteřin a reaguje na štěkání psa.

 

Druhy protištěkacích obojků pro psy

Každá ze zmiňovaných značek přináší něco trochu jiného – například jinak pracuje se signály, jež psa mají upozornit na nevhodné štěkání. U většiny značek protištěkacích obojků bývá zachována tato souslednost: zvukový, vibrační a impulzový signál. Některé obojky ale přináší sprejovou nebo ultrazvukovou korekci. Podívejme se, jak jednotlivá upozornění fungují.

 

  • Sprejový obojek – stříknutí neškodného spreje pod čumák psa je účinné řešení zejména pro citlivější psy. Tento typ korekce je bezpečný a efektivní. Jakmile se pejsek na plné kolo rozštěká, je upozorněn vystříknutím spreje. Stupňování korekce je zajištěno zvýšením množství vstříknutého spreje.
  • Zvukový obojek – jakmile pes začne štěkat, ozve se jasný zvukový signál, který pejska upozorní na nevhodné chování, pokud nezareaguje, následuje většinou intenzivnější zvuk, a poté i další možnosti korekce (vibrace, elektrostatický signál apod.)
  • Vibrační obojek – vibračním signálem disponuje většina protištěkacích obojků. Využívá se obvykle jako předstupeň signálů impulzem nebo samostatně pro citlivější pejsky.
  • Elektronický obojek – elektrostatický signál je nejúčinnějším druhem korekcí, vhodná pro psy, kteří slabší signály  přehlížejí (např. vibrace nebo zvuk). Protištěkací obojky mají nastavitelnou míru impulzu, a také extra slabou nebo větší sílu. Jsou tedy vhodné i pro citlivější psy
  • Ultrazvukový obojek – moderní způsob řešení, kdy se při štěkotu aktivuje ultrazvukový signál. Některé obojky mají i možnost nahrání vašeho hlasu s jasným povelem (například ticho).

 

 

Recenze a zkušenosti s protištěkací obojkem

Zajímají vás zkušenosti ostatních chovatelů? Najdete je od uživatelů na různých tematických webech a přehledně je najdete např. na webu Heureka: Jarka F.  napsala následující: „Neublíží, je účinný, pes je klidný a sousedé si nestěžují. Pes svým štěkáním obtěžoval nás i sousedy, tak jsme obojek objednali a je po štěkání. Všem doporučuji.“

Samozřejmě, že se všichni, kteří své psy milujeme, zajímáme hlavně o to, aby pejskovi protištěkací obojky neublížily. Ti, kdo vyzkoušeli, už ví, že je potřeba věnovat péči výběru a učení psa. Třeba Helena napsala následující: „Impulzy jsou tak akorát. Vyzkoušeli jsme a na nejnižší pes nereagoval, na vyšší už ano. Pejskovi neubližují, ale zamezují štěkání. Jsem spokojená.“

 

Video: Jak funguje protištěkací obojek


Související produkty