Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Zánět hltanu a hrtanu u psa: Jak ho úspěšně léčit?

Sluníčko konečně začíná hřát a příroda láká k procházkám. Jaro je sice krásné období, jenže svým způsobem také nebezpečné. Chatrnější bývá totiž nejen vaše zdraví, ale také zdraví domácích mazlíčků. Na podzim a na jaře psa ohrožuje zvýšený výskyt některých chorob souvisejících s nachlazením, protože počasí se neustále mění. Vašeho pejska může snadno pořádně potrápit zánět hltanu a hrtanu, který často následuje poté, co zvíře nastydne. Jak se zánětu hrtanu u psů vyhnout? Jak posílit pejskovu obranyschopnost? Kdy raději zajít k veterináři?

Příčiny zánětu hltanu a hrtanu

Zánět hltanu a hrtanu může mít mnoho příčin, ale nejčastěji bývá důsledkem prochlazení. Pejsek se například napil příliš studené vody, jedl sníh, promokl na procházce, ocitl se v průvanu nebo jeho organismus prostě reagoval na náhlé změny počasí. Zánět výjimečně způsobuje i pobyt ve velice suchém a prašném prostředí. Nejnáchylnější jsou štěňata a slabí, podvyživení psi, kteří nemají dostatek vitamínů. Někdy je zánět hltanu a hrtanu jedním z projevů nebezpečných virových onemocnění, proto buďte vždy velice pozorní a sledujte, jestli nemá pes i jiné potíže. Často doprovází i zápal plic nebo jiné záněty, například zánět průdušnic.

 

 

Jak rozpoznat zánět hltanu a hrtanu?

Jako první jsou postižené horní cesty dýchací. Pak dochází k zánětu v oblasti hrtanu a hltanu. Ten se projevuje především kašlem s výhozem hnisavého hlenu. Kašel je dlouhý a nezastavitelný a vede ke zvracení. Pes chraptí a při dotyku oblasti hrtanu cítí bolest, v místě můžete rozpoznat zduřelost a nateklé uzliny, zvíře těžce polyká a dáví se. Majitelé si při zvracení svého pejska často myslí, že se jedná o trávicí problémy, ale klíčové jsou záchvaty kašle. Na začátku sice teplota nebývá zvýšená, ale jestliže se tak stane, je to znamení, že možná jde o závažné infekční onemocnění nebo zápal plic. Kašel se postupem času zhoršuje, pes úplně přestává přijímat potravu, není aktivní a špatně dýchá.

 

 

Domácí léčba: risk nebo zisk?

Pokud zánět rozpoznáte včas, můžete pejskovi podat běžné léky proti zánětu, například acylpyrin, a léčbu doplnit o nenáročné, krátké procházky, ale pozor, nepřepínejte ho! Nechte pejska v klidu. Pes pravděpodobně špatně polyká, takže mu léky podávejte po jídle, aby se nedávil. Zvlášť dbejte na jeho stravu, dopřávejte mu jen měkké a teplé jídlo a dostatek vitamínů. Vyhněte se suchým granulím, které dráždí krk. V případě domácí léčby by se měl stav lepšit během několika dní. Nemění-li se situace, nebo se dokonce zhoršuje, je třeba vzít pejska k odborníkovi.

 

 

Kdy je zánět příliš vážný na domácí léčbu?

Se štěňaty takto rozhodně neexperimentujte a raději vyhledejte veterináře. Jestliže si nejste jisti ani u dospělého psa, zejména pokud už se objevily závažnější příznaky jako zvracení, dávení nebo zvýšená teplota, k lékaři byste ho měli vzít neprodleně. Nic neriskujte z toho důvodu, že zánět nemusí nutně souviset s pouhým nachlazením, ale s mnohem zákeřnější chorobou.

 

 

Jak předejít onemocnění?

Protože nejčastěji je původcem zánětu prostydnutí, dělejte vše pro to, aby se tak nestalo.

  • Uhorčeného pejska rozhodně nenechte pít ledovou vodu a dejte pozor, aby neofoukl ve studeném větru.
  • Pečlivá hygiena by měla být samozřejmostí.
  • Nepřepínejte ho a jeho návyky v případě nutnosti měňte jen pozvolna.
  • Je důležité, aby se pejsek přiměřeně hýbal, pohyb ale naproti tomu musí být vyvážen dostatečným spánkem a odpočinkem.
  • Imunitu je pochopitelně vhodné posilovat vyváženou, pravidelnou a hodnotnou stravou. Pes by měl jíst od všeho něco. Tak jako vy. Maso, ovoce i zeleninu.
  • Existují vitamíny a doplňky krmiva pro psy, které jsou zcela šetrné i pro štěňata, ale důraz by měl být kladen v první řadě na životosprávu.
  • Nechte pejska v každém případě očkovat proti jiným nebezpečným nemocem. Zánět v souvislosti s nachlazením je totiž v podstatě tou lepší variantou.
  • Vždy mějte oči otevřené. Nebuďte slepí k příznakům choroby.