Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Chřipka psů: Jaké jsou příznaky a jak ji léčit?

Jestli vám připadá váš psí miláček unavený a malátný a navíc ho trápí suchý kašel, měli byste se samozřejmě zamyslet nad tím, co je příčinou těchto obtíží. Jednu z možností představuje nákaza paraintluenzou. Paraintluenza neboli chřipka psů sice není životu nebezpečná, ale přesto se nevyplácí ji zanedbávat. Někdy přechází do zápalu plic a v ojedinělých případech může mít velice těžký průběh. Jak vlastně tuto nakažlivou chorobu léčit? Existuje prevence?

 

O chřipce psů by měli mít povědomí hlavně majitelé společenských domácích mazlíčků, takových, kteří si rádi hrají s ostatními pejsky.  V přítomnosti jiných psů se totiž mohou velice lehko nakazit. Nemoc se tedy snadno šíří například v útulcích nebo psích hotelích a její inkubační doba bývá 4 až 9 dní. Vakcinace proti této kapénkové infekci je dostupná a za předpokladu, že dojde ke správnému očkování, choroba vůbec neprobíhá nebo jsou její příznaky velice slabé.

Nákaza virem paraintluenzy

Původcem paraintluenzy je infekce složená z několika virů a bakterií. Nemoc je vysoce nakažlivá a váš mazlíček ji snadno chytí od jiného psa například na procházce nebo na cvičišti. Virus se šíří vzduchem, ale není příliš odolný, nepřežívá ve vysokých teplotách a lze jej zničit běžnými desinfekčními prostředky. Nejsnáze se pejsek samozřejmě nakazí za chladného počasí, v průvanu, větru, dešti a podobně.

Průběh psí chřipky

Většinou bývá průběh chřipky psů zvládnutelný. Hlavně u štěňat a starých psů ovšem mohou nastat komplikace v podobě vysilujících záchvatů kašle nebo například zánětu mandlí. Formy chřipky jsou tři – mírná, těžká a atypická:

  • Nejtypičtější je mírný průběh. Pejska trápí suchý a dávivý kašel, který někdy vede až ke zvracení a následnému nechutenství. Tak jako člověk nakažený chřipkou, i pes může být unavený, ospalý a malátný. Chřipku psů doprovází vodnatý až hnisavý výtok z očí a nosu a v prvních dnech také zvýšená teplota.
  • Při těžší formě choroba přechází v zápal plic. Tehdy už samozřejmě nastává větší nebezpečí. Zejména mladí psi pak výrazně ztrácí na hmotnosti.
  • Atypická chřipka psů byla zaznamenána až v roce 1980 a vážně postihuje zadní končetiny. Výsledkem je totiž ochrnutí.

 

Léčba chřipky psů

Není od věci vyhledat odbornou pomoc. Vždy je lepší obrátit se na veterináře včas. Pokud se vám zdá, že se váš pejsek nakazil chřipkou, je dobré se ujistit, že nejde o závažnější onemocnění. Léčba  paraintluenzy je hračka, ale při mylném úsudku může být na boj s jinými nebezpečnějšími chorobami pozdě. Psovi byste každopádně měli dopřát dostatek klidu a odpočinku.

Nevystavujte ho velké námaze ani vzrušení, které může vyvolat záchvat kašle. Dbejte o to, aby měl pestrou stravu a hlavně dostatek tekutin. Prospívá mu také vlhčí vzduch. U psů trpících dalšími problémy nebo u štěňat, je návštěva veterináře nutná.

Jak chránit psa před chřipkou?

Co se týče ochrany před nakažením psí chřipkou, platí samozřejmě to samé, co u jakýchkoliv jiných chorob. To znamená, že je důležité dodržovat hygienické zásady, starat se o pejskovu životosprávu, nepřepínat ho. Protože se chřipkou stejně jako lidé nejčastěji nakazí psi, kteří prochladli, dávejte pozor, aby měl váš miláček po mytí dobře osušenou srst a tlapky, aby mokrý nepobíhal ve studeném vichru nebo neodpočíval v průvanu.

Důležitou prevencí je také očkování. Jde o spolehlivou ochranu a každý majitel psa by se o možnosti vakcinace měl zajímat.  Účinnost všech dostupných vakcín trvá jeden rok, proto se vždy po roce provádí přeočkování. Štěňata jsou očkována nejprve v osmi, pak v deseti a nakonec ve dvanácti týdnech života.